Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN
Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech. Vojáci absolvovali výcvik, kde se zdokonalovali ve skocích do vody, brodění a dalších dovednostech.

20

fotografií

Momentky z armádního výcviku: Skryté plavání, rychloslanění z vrtulníku i seskoky do vody

V

V době řádění pandemie COVID-19 se i kvůli perspektivě zaměstnání zvyšuje zájem o vstup do armády. Co také může potkat ty, kteří uspějí? Podívejte se na momentky z armádního výcviku z posledních měsíců.

 

 

Strakoničtí vojáci se zdokonalovali v brodění přes řeku či plavání na řece Otavě. „Ačkoliv se v názvu objevuje termín plavání, doporučujeme jej jako poslední možnost. Když nemůžete vodní překážku obejít po souši, překonejte ji broděním,“ uvedla kapitánka Tereza Kabourkovápro army.cz.

"Bylo to náročné v tom silném proudu. Na dně byly velké kameny, které se střídaly s hlubokými prohlubněmi. Museli jsme dávat pozor, aby nám neujely nohy a neodnesl nás proud. Ve skupině se řeka překonává mnohem lépe, než když je člověk sám,“ popsal chvíle v řece desátník Petr Procházka. S ostatními si vyzkoušeli i přenesení zraněného přes řeku na nosítkách.

Výcvik na divoké vodě na kanále v Českém Vrbném taky nebyl procházka růžovým sadem. Tam si vojáci vyzkoušeli záchranu tonoucího nebo překonávání vodního toku na plavidle. „Kolikrát se i nalokali. Alespoň tak zjistili, jakou má voda sílu. Peřeje a divoká voda představují něco úplně jiného než klidná vodní hladina. Osobní zkušenost je v tomto případě k nezaplacení. Jak se říká, když je voják připraven, není zaskočen,“ doplnil s úsměvem nadporučík Jan Toncar.

Miliardové škrty zastaví modernizaci armády
Nad řadou chystaných armádních zakázek visí otazník. Přestože se blíží konec listopadu, ministerstvo obrany stále neví, s kolika penězi bude napřesrok hospodařit. KSČM trvá na desetimiliardovém škrtu, jímž podmiňuje souhlas se státním rozpočtem.

Za to chrudimští výsadkáři se do svého výcviku vrhli po hlavě a to doslova. Cvičili se totiž ve skákání do vody z několika set metrové výšky. Samozřejmě s padákem. Zajímavostí je, že výsadkář s padákem přímo do vody neskáče. Chvíli před tím, než se dotkne vodní hladiny, se totiž odpoutává z postroje a do vody se noří, když už padák drží v ruce.

„Zhruba sto metrů před dopadem na vodní hladinu si dává záložní padák na bok. Následně si odepíná nožní popruhy a rozepne prsní popruh. Při kontaktu kanady s vodní hladinou vysedne z padákového postroje a jde do vody. Kdyby voják do vody přistával ustrojený v padáku, hrozí mu nebezpečí utonutí,“ vysvětlil nadrotmistr Milan Hejč, instruktor výsadkové přípravy 43. výsadkového praporu.

Související články
Na sklad nevyrábím. To radši fabriku zavřu, říká majitel Koh-i-nooru Vlastislav Bříza
Prodej tužek vázne, ale hospodaření celého holdingu Koh-i-noor za rok 2020 rozhodně ztrátové nebude. Skupina naopak dál investuje a je připravena – pokud krize přinese příležitost – i na další nákupy. „Sice jsem se někde dočetl, že jsme zchudli, ale opak je pravdou. Když to někdo posuzuje z hlediska tržní hodnoty, tak možná ano, ale na to my si nehrajeme,“ říká Vlastislav Bříza, který je spolu se svými dvěma syny majitelem skupiny.