Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN
Strela-10 při odpálení. Armáda převzala a vyzkoušela první várku nových protiletadlových střel ze Švédska. Ruské systémy STRELA-10 zažily poslední střelecký koncert. Armáda převzala a vyzkoušela první várku nových protiletadlových střel ze Švédska. Armáda převzala a vyzkoušela první várku nových protiletadlových střel ze Švédska. Ruské systémy STRELA-10 zažily poslední střelecký koncert. Vojáci zachyceni při nabíjení. Armáda převzala a vyzkoušela první várku nových protiletadlových střel ze Švédska. Armáda převzala a vyzkoušela první várku nových protiletadlových střel ze Švédska. Armáda převzala a vyzkoušela první várku nových protiletadlových střel ze Švédska. Armáda převzala a vyzkoušela první várku nových protiletadlových střel ze Švédska. Armáda převzala a vyzkoušela první várku nových protiletadlových střel ze Švédska. Armáda převzala a vyzkoušela první várku nových protiletadlových střel ze Švédska. Ruské systémy STRELA-10 zažily poslední střelecký koncert. Ruské systémy STRELA-10 zažily poslední střelecký koncert. Ruské systémy STRELA-10 zažily poslední střelecký koncert. Ruské systémy STRELA-10 zažily poslední střelecký koncert. Ruské systémy STRELA-10 zažily poslední střelecký koncert. Ruské systémy STRELA-10 zažily poslední střelecký koncert.

19

fotografií

Nová pýcha protivzdušné obrany: Švédské rakety nahradí legendární sovětské Strely

P

Po 40 letech přišel jejich čas. Vojáci se rozloučili s letadlovými raketovými systémy STRELA-10 pořádným střeleckým koncertem. Nahradí je moderní protiletadlové komplety RBS - 70NG ze Švédska.

Byla to velkolepá podívaná a zároveň rozloučení. Armáda ve vojenském újezdu Hradiště u Karlových Varů vypálila téměř osm desítek raket STRELA-10, které složily české armádě téměř čtyři desítky let. „Stříleli jsme 28 raket z protiletadlových raketových kompletů S-10M2D, 40 raket z kompletů S-2M a osm raket z kompletů RBS-70,“ uvedl podplukovník Petr Řezníček pro army.cz.

Raketové ruské veterány však nahradily nové moderní střely RBS-70NG ze Švédska, ze kterých má armáda velkou radost a už je měla to štěstí převzít přímo v zemi jejich původu. Hned poté se vojáci z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic zapojili do kurzu, jenž výrobce organizuje pro budoucí instruktory a technické specialisty. „Výrobce během přejímky bezprostředně reagoval na naše dotazy a připomínky. Byla to skvělá možnost, jak se po odborné stránce seznámit s nově přebíranými komoditami,“ řekl nadšeně Jaroslav Repko z oddělení logistiky strakonického pluku.

První várka střel (8 kompletů, zařízení pro výcvik, údržbu a logistiku) dorazí fyzicky do České republiky v průběhu prosince. Druhou várku (dalších 8 kompletů)  si strakoničtí vojáci vyzvednou v příštím roce.

Související články
Zapomenutý tankista Karel Šerák: Zničili mu dva tanky, hořel a o kousek unikl smrti, se třetím ale dojel až na Hrad
Pamětník z 2. světové války Karel Šerák patřil k nejodvážnějším vojákům, které Československá armáda měla k dispozici. Byl tankistou, velitelem a odvážným mužem, který neváhal pomáhat a zachraňovat životy v krutých bojích, během kterých o dva své tanky přišel a jako zázrakem několikrát unikl smrti. Ve svém třetím tanku dojel 10. května 1945 v 10 hodin ráno až na Hradčanské náměstí, kde poprvé spatřil matičku Prahu.
Rusové odstranili pomník obětí z Katyně. Spekuluje se o odvetě
V ruském městě Tver byly v době výročí konce druhé světové války odstraněny dvě pamětní desky věnované obětem takzvaného katyňského masakru, který znamenal smrt tisíců Poláků zavražděných před 80 lety sovětskou tajnou policií. Varšava proti počínání ruských úřadů protestuje. Podle agentury DPA by se mohlo jednat o odvetu Ruska za odstraňování pomníků Rudé armády v Polsku či v Česku.
Střelba v centru Berlína. Incident má jednu oběť a čtyři zraněné
Jednoho mrtvého a čtyři zraněné si v pátek pozdě večer vyžádala střelba v centru Berlína. Pachatel či pachatelé jsou na útěku, informovala dnes mluvčí státního zastupitelství. Okolnosti činu, který se odehrál před víceúčelovou halou Tempodrom, jsou stále nejasné. Vyšetřování činu se ujalo oddělení vražd berlínské policie.