19

fotografií

Nová pýcha protivzdušné obrany: Švédské rakety nahradí legendární sovětské Strely

P

Po 40 letech přišel jejich čas. Vojáci se rozloučili s letadlovými raketovými systémy STRELA-10 pořádným střeleckým koncertem. Nahradí je moderní protiletadlové komplety RBS - 70NG ze Švédska.

Byla to velkolepá podívaná a zároveň rozloučení. Armáda ve vojenském újezdu Hradiště u Karlových Varů vypálila téměř osm desítek raket STRELA-10, které složily české armádě téměř čtyři desítky let. „Stříleli jsme 28 raket z protiletadlových raketových kompletů S-10M2D, 40 raket z kompletů S-2M a osm raket z kompletů RBS-70,“ uvedl podplukovník Petr Řezníček pro army.cz.

Raketové ruské veterány však nahradily nové moderní střely RBS-70NG ze Švédska, ze kterých má armáda velkou radost a už je měla to štěstí převzít přímo v zemi jejich původu. Hned poté se vojáci z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic zapojili do kurzu, jenž výrobce organizuje pro budoucí instruktory a technické specialisty. „Výrobce během přejímky bezprostředně reagoval na naše dotazy a připomínky. Byla to skvělá možnost, jak se po odborné stránce seznámit s nově přebíranými komoditami,“ řekl nadšeně Jaroslav Repko z oddělení logistiky strakonického pluku.

Trump chystá nové protičínské sankce. Zákaz TikToku však opět odkládá
Americký prezident Donald Trump plánuje v závěrečných týdnech své vlády podniknout další tvrdá opatření vůči Číně. Zřejmě se tím snaží svázat ruce budoucímu šéfovi Bílého domu Joe Bidenovi, kterému tak nezbude jiná možnost než v ostré protičínské politice pokračovat. S odvoláním na zákulisní zdroje to tvrdí agentura Bloomberg. Trumpův kabinet již na konci minulého týdne uvalil nové restrikce na čínské firmy napojené na vojenský průmysl. Naopak překvapivě opět odsunul termín zákazu populární čínské aplikace na sdílení krátkých videí TikTok. 

První várka střel (8 kompletů, zařízení pro výcvik, údržbu a logistiku) dorazí fyzicky do České republiky v průběhu prosince. Druhou várku (dalších 8 kompletů)  si strakoničtí vojáci vyzvednou v příštím roce.

Související články