Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN
Patio de los Naranjos ve španělské Almerii je městská část, v níž sídlí soudy a další úřady. Jak ale vypadá, to Google Maps neukáží. Každé letiště v Řecku je v mapách od Googlu silně začtverečkované a mezinárodní dopravní uzel v Athénách není výjimkou. Detail francouzské jaderné elektrárny Gravelines s výkonem rovnajícím se téměř třem Temelínům je očím veřejnosti utajen. Belgické letiště poblíž Chièvres, které spravují americké letecké síly USAF, je jednou z logistických základen NATO. Île Longue je základna francouzských vojenských ponorek schopných nést balistické střely. Ve směsici pixelů se v Google Maps promění detail mezinárodního letiště na ostrově Korfu, další populární destinace letních dovolených. Základna polských speciálních sil, která se nachází jižně od Krakova. Rozmazání se nevyhnul ani průmyslový komplex La Hague ve Francii, který mimo jiné slouží jako mezisklad jaderného odpadu a centrum souvisejícího nukleárního výzkumu. Grenoble, francouzská alpská metropole, je klíčovým vědeckým a technologickým centrem. Sídlí v ní i evropský synchrotron ESRF. Záměrně snížené rozlišení satelitních snímků je platné pro celý Izrael včetně Tel Avivu. Záměrně snížené rozlišení satelitních snímků je platné pro celý Izrael včetně Tel Avivu.

11

fotografií

Tahle místa na Google mapách neuvidíte. Nahradily je čtverečky

J

Jaderný komplex La Hague ve Francii, základna polských speciálních sil poblíž Krakova, mezinárodní letiště v Athénách či úřední čtvrť ve španělské Almerii. Tato a mnohá další místa po celém světě zastírá internetový gigant Google očím veřejnosti a na žádost úřadů je ve svých mapách zobrazuje rozmazaná či v pixelech.

Kdokoliv dnes může na internetu do detailů zkoumat satelitní snímek zahrady svého souseda. Ba dokonce snímek starý jen pár hodin. Komerční družice denně snímají povrch planety v neuvěřitelných detailech a projekt Street View navštívil i kdejakou polní cestu. Přesto i dnes existuje množství míst, která jsou na veřejně dostupných online mapách Google Maps či Microsoft Bing skryta očím veřejnosti.

Kostičkovaná řecká letiště

Z velké míry se jedná o strategické průmyslové či vojenské objekty, jejichž pixelizace v digitálních mapách je pochopitelná. Na retuše satelitních snímků si potrpí především Francie, evropská velmoc jaderné energetiky. Ve veřejném seznamu na anglické Wikipedii se však nachází i taková místa, kterými denně křižují tisíce lidí. Mezinárodní letiště v Athénách či na ostrově Korfu totiž nejsou destinacemi, která by se stranila davům.

Důvodem k rozmazání snímků jsou především národní bezpečnostní zájmy jednotlivých států a obavy z terorismu. V dobách zahájení Google Maps se stejného postupu dočkal i Bílý Dům, dnes je však sídlo amerického prezidenta Donalda Trumpa dostupné očím veřejnosti v plnohodnotném rozlišení. To naopak neplatí pro celou oblast Izraele včetně metropole Tel Avivu, jehož satelitní snímky jsou ve všech online mapách rozlišením poddimenzované.

Související články
Křetínský a spol. loni na burzách vydělali 15,4 miliardy korun
Velká burzovní jízda miliardáře Daniela Křetínského během minulého roku se bohatě vyplatila. „Hodnota portfolia menšinových podílů ve veřejně obchodovaných společnostech, včetně účastí v Royal Mail, ProSiebenSat.1, Foot Locker, Casino, Sainsbury’s nebo Maisons du Monde, vzrostla ke konci roku 2020 o 587 milionů eur,“ uvedla Křetínského skupina na svém twitterovém účtu. V korunách jde o zhruba 15,4 miliardy korun.