ČNB by mohla bankám nabídnout proplácení covidových úvěrů | E15.cz

ČNB by mohla bankám nabídnout proplácení covidových úvěrů. Pro strýčka příhodu

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká národní banka nevylučuje další pomoc domácím bankám. Tou by mohlo být rozšíření škály zástav, proti kterým je ochotná domácím finančním domům půjčit peníze. Nově by mohlo jít o část půjček se státní účastí, které banky poskytly firmám v rámci programů COVID.

Podle ekonomů by takový krok získal na významu až v okamžiku, kdy by se banky dostaly do problémů s likviditou, což prý není případ současného Česka. Pro domácí finanční domy by tak šlo spíše o bezpečnostní pojistku pro případné horší časy. 

„Dokážu si představit, že by ČNB v rámci standardních operací na dodávání likvidity, takzvaných repo operací, refinancovala bankovní úvěry v rámci programu COVID, a to do výše státních záruk,“ uvedl viceguvernér České národní banky Marek Mora v pořadu Dáme to, který je součástí informačního speciálu KoronaHelpdesk deníku E15. 

„To je velice podobné, jako kdybychom nakupovali státní dluhopis. Obdobné obchody, jen s odlišnou zástavou, umožňujeme bankám už nyní,“ dodal.

Obdobný nástroj už některé z centrálních bank v Evropě používají, cíleně refinancují Evropská centrální banka či Bank of England.

„Je otázkou, zda banky trpí nedostatkem likvidity. Systémově to nehrozí,“ říká europoslanec a někdejší viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

„Na úrovni jednotlivých bank je pak otázkou, jak se postavit k bance, která na pokrytí financování covidových úvěrů není schopna získat vklady nebo si půjčit na mezibankovním trhu,“ poznamenal s tím, že pozice takové banky na trhu by signalizovala její možné potíže. 

„Když si jde banka půjčit nebo refinancovat do centrální banky, vždycky to znamená problém,“ řekl deníku E15 i vysoce postavený bankéř, který si nepřál být jmenován. Efekt by tak byl podle poradců spíše psychologický.

„V současné době je každá garance a podpora ze strany ČNB či státu vítaná. Pomáhá uklidňovat situaci a vytváří bankám širší manévrovací prostor,“ říká bankovní expert poradenské společnosti Deloitte Roman Lux. „Očekávám, že nabídka by mohla být zajímavá zejména pro menší a střední banky,“ uvedl s tím, že jde o opatření takzvaně „pro strýčka příhodu“.

„Poskytování likvidity ze strany ČNB na dlouhodobé financování a podporu firem považujeme za přínosné,“ kvitovala by obdobné opatření v obecné rovině mluvčí Sberbank Radka Černá. Hypotetické použití méně standardních opatření centrální banky naznačil už dříve i další člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub. 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video