Do kdy jsou zavřené školy? Podrobný aktuální harmonogram | E15.cz

Do kdy jsou zavřené školy? Budou se otevírat postupně od 20. dubna

Do kdy jsou zavřené školy?  Budou se otevírat postupně od 20. dubna
Základní škola
• 
ZDROJ: Blesk:Tomáš Ptáčník

var, ČTK

Kvůli prevenci proti šíření epidemie koronaviru v České republice se vláda rozhodla od středy 11. března uzavřít školy. Týká se to základních, středních, vyšších odborných i vysokých škol. Den po zavření škol byl vyhlášen nouzový stav. O několik dní později i částečná karanténa.

Kdy se otevřou školy:

Jako první se do škol vrátili studenti posledních ročníků vysokých škol, a to už 20. dubna. Zejména z důvodu složení státních nebo rigorózních zkoušek. Od 27. dubna se mohou do škol vrátit všichni vysokoškoláci. O pondělním otevření všech vysokých škol rozhodla vláda ve čtvrtek, novinářům to 23. dubna večer po zasedání vlády sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

11. května

11. května se do škol se mohou vrátit studenti závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol pro účely přípravy na maturitní a závěrečné zkoušky a absolutoria - ve skupinách nejvýše 15 žáků. Ve stejných skupinách se mohou vrátit žáci 9. tříd základních škol, ale výhradně pro účely přípravy na přijímací zkoušky, dále studenti všech ročníků vysokých škol (omezení počtu osob se nevztahuje na praktickou výuku).

Dále od 11. května v maximálně patnáctičlenných skupinách bude umožněna výuka na základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky nebo v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou. Dále budou moci fungovat střediska volného času, prezenční výuka ve školách při dětských domovech se školou, výchovných a diagnostických ústavech a ve školách při zdravotnickém zařízení.

Otevřou se nízkoprahová zařízení pro děti a mládež a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi v terénní formě, a to v přirozeném prostředí uživatelů za podmínek dodržování všech preventivních opatření. Končí pracovní povinnost, kterou měli kvůli epidemii nového typu koronaviru uloženou studenti závěrečných ročníků zdravotnických oborů.

25. května

Otevřou se školy pro žáky prvního stupně základních škol a jejich organizované a zájmové aktivity nepovinného charakteru formou školních skupin. Podmínkou je nejvýše 15 žáků ve skupině, bez možnosti měnit složení skupin.

V terénní a ambulantní formě budou moci fungovat nízkoprahová zařízení pro děti a mládež a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, v omezeném režimu budou moci fungovat denní stacionáře pro děti a mládež.

Maturity 2020

Společná část maturitní zkoušky se bude konat  1. a 2. června. Didaktický test z matematiky proběhne 3. června. Jednotné přijímací zkoušky na střední školy se odehrají 8. a 9. června. Ve středu 6. května to oznámil ministr školství Robert Plaga.

Během června se mohou realizovat přijímací zkoušky na střední školy, konzultace, občasné vzdělávací aktivity v menších kupinkách žáků druhého stupně základních čkol.

Harmonogram otevírání škol

Jak se měnily termíny otevírání škol

V úterý 10. března se na zasedání Bezpečnostní rady státu rozhodlo o zrušení výuky na základních, středních a vyšších odborných školách. Následně však ministerstvo zdravotnictví rozšířilo zrušení výuky i na vysoké školy. V průběhu dne doporučil ministr školství Robert Plaga i zrušení výuky na základních uměleckých školách.

Na otázku, jak dlouho budou školy zavřené, ministr Vojtěch odpověděl, že Bezpečnostní rada státu bude situaci nadále vyhodnocovat a podle toho rozhodne o znovuotevření škol. Po skončení tiskové konference nezávazně mluvil o jednom nebo dvou týdnech. Což by připadlo buď na 17. nebo 24. března. Podle webu iRozhlas.cz Vojtěch uvedl, že školy zůstanou uzavřeny do konce března. Tedy 21 dnů. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula následně v rozhovoru pro DVTV 11. března uvedl, že školy budou uzavřeny po dobu 30 dnů. Později Vojtěch pro DVTV připustil, že by školy mohly zůstat zavřené až do konce školního roku, tedy do letních prázdnin.  

Na tiskové konferenci 23. března Robert Plaga uvedl, že by se školy mohly otevřít ve druhé polovině května. Naznačil i jak budou probíhat příjímací zkoušky a maturity. Prázdniny kratší nebudou a zápis do prvních tříd by měl probíhat na dálku.

Budou letní tábory? Aktuální informace >>>

Andrej Babiš v rozhovoru pro Blesk uvedl, že o znovuotevření škol se bude jednat po Velikonocích.

Pro otevření škol je podle minstra školství Roberta Plagy zásadní stanovení podmínek pro takový krok od ministerstva zdravotnictví. Tedy třeba dostatek dezinfekce, roušek či teploměrů ve školách. "Pokud školy podmínky hygieny nebudou moci dodržet, tak ať se raději otevřou o 14 dní později s tím, že budou dostupné dezinfekce a podmínky rozvolnění," uvedl Plaga.

Pokud by se nepodařilo školy otevřít do 1. června, v případě maturit by za maturitní vysvědčení platil průměr tří posledních vysvědčení.

V pondělí 13. března vydali epidemiologové stanovisko, ve kterém nedoporučují úplné obnovení povinné školní docházky do konce června. Podle hlavní hygieničky se otevřou spíše jen ročníky, které se mají zakončit nějakou závěrečnou nebo postupovou zkouškou. To je podle ní priorita, aby měli žáci možnost složit maturitu, děti mohly být přijaty na školu a aby člověk mohl udělat třeba zkoušku PhD, řekla. Doporučení vláda projednala v úterý 14. dubna.

Den po uzavření škol byl vyhlášen nouzový stav. Ten měl trvat minimálně 30 dnů. 9. dubna byl na mimořádném jednání vlády prodloužen a aktuálně platí nouzový stav do 30. dubna 2020. Ten ovšem nemusí být konečný.

Vláda od půlnoci 16. března omezila volný pohyb osob. Omezení volného pohybu osob původně platilo do konce nouzového stavu, tedy do 30. dubna. Později, na zasedání vlády ve čtvrtek 23. dubna byl ale volný pohyb osob znovu povolen. 

Odborníci nedoporučují dávat děti k prarodičům >>>

Bezpečnostní rada státu přijala opatření v podobě uzavření všech škol společně se zákazem kulturních, sportovních a společenských akcí s počtem účastníku vyšším než 100. Bezpečnostní rada státu přijala opatření s ohledem na vývoj šíření nového typu koronaviru COVID-19 v Evropě i v České republice.

Zavřené školy: tip jak zabavit děti >>>

 

Autor: var, ČTK
 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!