Do kdy jsou zavřené školy? Podrobný aktuální harmonogram | E15.cz

Dokdy bude omezená výuka? Návrat žáků 3. března nepřipadá v úvahu, říká Babiš

var, ČTK

Návrat žáků do škol by měl přijít tehdy, až budou podmínky k jeho trvalému udržení. Nyní jsou otevřeny pouze všechny mateřské školy, speciální školy a první a druhé ročníky základních škol. „Byl předpoklad, že 1. března se vrátí maturanti nebo poslední ročníky do škol, ale vzhledem k této situaci, když antigenní testy dorazí, to zkrátka není možné,“ uvádí premiér Babiš (ANO).

Částečné otevření škol 1. a 3. března je podle premiéra nemožné. Babiš dále uvedl, že žádné další datum návratu dětí do škol říkat nebude. 

Od března se postupně měli do lavic vracet závěrečné ročníky středních škol, které na jaře čekají maturitní a závěrečné zkoušky. Později se měla ve středních školách obnovit praktická výuka, která se na dálku často nedá vůbec nahradit. Počítalo se i s návratem žáků devátých tříd, které v dubnu čekají přijímací zkoušky na střední školy. Podmínkou byla dosud distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona.

Premiér uvedl, že epidemická situace je extrémně vážná. Návrat žáků podle něj nepřichází v úvahu ani od 3. března, odkdy by školy podle vyjádření ministra školství Roberta Plagy (za ANO) měly být připraveny k testování na COVID-19. Vláda už jednala o případném znovuuzavření mateřských, základních i speciálních škol.

Opatření se i přes vícero výjimek řídí protiepidemickým systémem (PES).

Základní školy a školky

V současné době jsou otevřeny pouze mateřské školy, speciální školy a první a druhé ročníky základních škol.

Právě učitelé a pracovníci školek, speciálních škol, výchovných ústavů, prvních a druhých tříd základních škol a školských poraden by měli být první, kteří budou očkováni v rámci plošného očkování učitelů. Patří sem i učitelé starší 55 let. Registr by se měl otevřít 27. února. 

Střední školy a střední odborná učiliště

Střední školy zůstávají nadále zavřené. Datum jejich otevření prozatím není známo. Závěrečné ročníky se měly vrátit 3. března.

Vysoké školy

Vysoké školy zůstávají nadále uzavřeny. Existuje pouze možnost individuální konzultace a studenti mohou po konzultaci docházet na měření kvůli závěrečným pracím. Datum otevření vysokých škol prozatím není známo. Podle vyjádření premiéra je situace nejistá a možné datum otevření vysokých škol prozatím neexistuje.

Víceletá gymnázia a ZUŠ

I tyto školy zůstávají nadále zavřené. Datum otevření víceletých gymnázií a ZUŠ prozatím není známo.

Zavřené školy – jaro 2020

Školy musely na výuku na dálku přejít už na jaře, když 10. března vláda vyhlásila zákaz prezenční výuky na všech školách od základních až po vysoké, od 12. března nařízení platilo i pro mateřské školy. V následujících týdnech se sice několikrát formálně měnilo, kdo nařízení vyhlašuje, prakticky ale zůstalo nezměněné až do 20. dubna. Poté nastalo postupné rozvolňování opatření, účast na prezenční výuce ale zůstala až do konce školního roku dobrovolná.

Odborníci nedoporučují dávat děti k prarodičům >>>

Zavřené školy: tip, jak zabavit děti >>>

 

Autor: var, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.