Do kdy jsou zavřené školy? Podrobný aktuální harmonogram | E15.cz

Kdy se otevřou školy? Žákům prvního stupně základních škol už 12. dubna

var, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Žáci základních škol se začaly vracet do škol v pondělí 12. dubna. Nejprve se otevřel první stupeň základních škol. V druhé fázi otevřou všechny ostatní školy. Samozřejmostí bude testování žáků a rotační systém výuky, třídy se tak budou střídat po týdnech. 

V první fázi návratu dětí do škol po zmírnění epidemie koronaviru zůstanou v Česku na distanční výuce žáci druhého stupně základních škol, středoškoláci i vysokoškoláci. Od pondělí 19. dubna Studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem budou moci docházet na skupinové konzultace ve skupinách maximálně do šesti osob.

Dříve Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) uvedla, že obnovení výuky na středních a vyšších odborných školách, konzervatořích a v posledních ročnících vysokých škol by se mělo odložit nejméně na 26. dubna, až se případně projeví aktuální zmírnění opatření. Vláda o přesném termínu jedná, nicméně vše nasvěčuje tomu, že 26. dubna by se mohly otevřít všechny školky. Začít by mohla i praktická výuka na středních školách a výuka studentů posledních ročníků vysokých škol.

Základní umělecké školy a jazykové školy otevřely společně s prvním stupňěm základních škol 12. dubna. Výuka probíhá formou jeden žák na jednoho učitele.

Základní školy a školky

12. dubna se do škol vrátili  žáci prvního stupně základních škol. Na prvním stupni ZŠ platí rotační výuka. Zároveň se otevřely i školky, ale pouze pro předškoláky. 

Žáci druhého stupně pokračují s distanční výukou. Ministerstvo školství ale plánuje umožnit žákům druhého stupně individuální konzultace kvůli prospěchu.

Opatření

Školáci budou dvakrát týdně testování antigenními testy. Ve školách budou povinné roušky, v mateřských školách je děti nebudou muset nosit. Předškoláci budou maximálně v 15členných skupinách.

Rotační výuka na prvním stupni základních škol se nebude podle Plagy týkat malotřídek a škol do 75 dětí. Ty budou moci fungovat prezenčně bez střídání tříd. K prezenční výuce se vrátí také speciální školy.

Přijímací zkoušky na střední školy

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy se letos opět posunou na pozdější termíny. Na čtyřletých oborech se budou konat 3. a 4. května a na víceletých gymnáziích 5. a 6. května.

Podobně jako loni se u jednotných přijímacích zkoušek letos prodlouží čas, a to u testu z češtiny z 60 na 70 minut a v matematice ze 70 na 85 minut. Na rozdíl od minulého roku, kdy měli uchazeči na složení zkoušky jediný pokus, letos zatím ministerstvo počítá s tím, že se budou konat obvyklé dva termíny.

Střední školy a střední odborná učiliště

Žáci středních škol nadále pokračují v distanční výuce. Termín jejich návratu do škol by měl být shodný s termínem návratu žáků druhého stupně základních škol. Ministerstvo školství ale zatím přesné datum nezveřejnilo. Bližší informace lze očekávat po jednání vlády po velikonocích.

Žáci středních odborných učilišť nadále pokračují v distanční výuce. Termín jejich návratu do škol by měl být shodný s termínem návratu žáků druhého stupně základních škol a žáků středních škol. Ministerstvo školství ale zatím přesné datum nezveřejnilo. Bližší informace lze očekávat po jednání vlády po velikonocích. 

Žáci posledního ročníku středních škol a středních odborných učilišť se budou moci účastnit osobních konzultací v maximálním počtu šesti studentů.

Ministerstvo školství oznámilo posunutí termínů státních maturitních testů z 3. až 7. května na 24. až 26. květen. Ohlásilo také některé změny, maturanti mj. nebudou muset letos skládat ústní zkoušku z češtiny a cizího jazyka. Změnily se také termíny jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory, a to z 12. a 15. dubna na 3. až 6. května.

Vysoké školy 

Vysoké školy zůstávají nadále uzavřeny. Studenti pokračují s distanční výukou. Návrat studentů vysokých škol by měl přijít společně s návratem žáků druhého stupně zš, žáků SŠ a SOŠ.

Na praktickou výuku a do laboratoří se měli studenti posledních ročníků vysokých škol vrátit 19. dubna. MeSES ale uvedla, že obnovení výuky na středních a vyšších odborných školách, konzervatořích a v posledních ročnících vysokých škol by se mělo odložit nejméně na 26. dubna, až se případně projeví aktuální zmírnění opatření.

Zápisy do prvních tříd: Jak budou vypadat? >>>

Odborníci nedoporučují dávat děti k prarodičům >>>

Zavřené školy: tip, jak zabavit děti >>>

 

Autor: var, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.