Očkování proti koronaviru v EU začne 27. prosince | E15.cz

Očkování proti koronaviru v EU začne 27. prosince, v Česku až později

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Vstoupit do diskuze
0

Očkování proti koronaviru začne v zemích Evropské unie 27. prosince a ve dvou následujících dnech. Oznámila to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce podmínečné povolení pro první vakcínu od firem Pfizer a BioNTech vydat příští pondělí a některé unijní země již oznámily, že začnou očkovat hned po Vánocích. Podle vyjádření českého ministra zdravotnictví Jana Blatného by se první dodávky vakcíny do Česka mohly dostat kolem 28. prosince.

„Tohle je chvíle pro Evropu. Očkování napříč EU začne 27., 28. a 29. prosince,“ uvedla na twitteru šéfka unijní exekutivy. EK v rámci společných nákupů vakcín zajistí pro unijní země nejméně 200 milionů dávek vakcíny od americké a německé společnosti, které by již v pondělí mohly dostat podmínečnou licenci pro evropský trh. Rozhodnutí EMA musí následně potvrdit komise, von der Leyenová však počítá s tím, že to bude otázka nejvýše několika dní.

Mluvčí Komise později upřesnil, že pokud EMA v pondělí využívání vakcíny povolí, bude komise schopna jej schválit do dvou dnů. Musí k tomu však dostat souhlasné vyjádření všech členských států. První dávky by pak začala komise rozdělovat zemím 26. prosince, aby o den později mohly podle svých možností a připravenosti začít s očkováním.

Brusel však zajistí pouze společný nákup vakcín, jejich distribuce již bude v režii členských zemí. Některé unijní státy už veřejně oznámily, že začnou očkovat hned po Vánocích. Například Německo má již připravenu infrastrukturu a očkovací centra a v první etapě chce naočkovat na 400 tisíc lidí. Česko počítá s tím, že do konce roku bude k dispozici téměř deset tisíc dávek.

Komise také oznámila, že úspěšně uzavřela jednaní o nákupu vakcíny od společnosti Novavax, která očkovací látky vyrábí i v Česku. Komise by ve smlouvě chtěla zajistit nákup 100 milionů dávek s předkupním právem na stejné množství. Firma by se tak měla přidat k šesti výrobcům, s nimiž již má EU smlouvy. Pro evropský blok se zhruba 450 miliony obyvatel má Brusel předběžně zajištěnu více než miliardu dávek.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.