Omezení volného pohybu bude platit do konce nouzového stavu

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) během tiskovky k opatřením či nákupu respirátorů mluvil mj. o pormořenosti Česka a testování (6.4.2020)

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) během tiskovky k opatřením či nákupu respirátorů mluvil mj. o pormořenosti Česka a testování (6.4.2020) Zdroj: Archiv Blesku

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci (1.4.2020)
Ministr Adam Vojtěch (za ANO) během tiskovky k opatřením či nákupu respirátorů mluvil mj. o pormořenosti Česka a testování (6.4.2020)
3
Fotogalerie

Ministerstvo zdravotnictví prodloužilo opatření proti šíření nového typu koronaviru, jimiž jsou uzavřeny obchody a restaurace a je omezen volný pohyb lidí, do konce nouzového stavu. Vláda pondělní rozhodnutí úřadu vzala na vědomí. Původně všechna zmíněná opatření platila do soboty 11. dubna.

Kabinet na základě doporučení Ústředního krizového štábu žádá sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o dalších 30 dnů do pondělí 11. května. Poslanci o tom budou diskutovat v úterý.

Nouzový stav by jinak skončil o Velikonocích v sobotu 11. dubna. Z vyjádření stranických lídrů vyplývá, že dolní komora návrh kabinetu neschválí. Mohla by dát přednost čtvrtku 30. dubna. O tomto datu mluví komunisté a přiklání se k němu i premiér Andrej Babiš (ANO).

Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách má řadu výjimek. Od 14. března, kdy bylo opatření přijato, se netýká například prodejen potravin, čerpacích stanic, drogerií, lékáren nebo zverimexů. Postupně k nim byly doplněny například autoservisy, zahrádkářství, květinářství, galanterie, zámečnictví, myčky automobilů nebo prodejny domácích potřeb, které nabízejí ochranné prostředky dýchacích cest.

Od úterý budou nově moci být v provozu sběrny surovin a venkovní sportoviště pro individuální sport, od čtvrtka hobbymarkety, stavebniny, železářství nebo prodejny jízdních kol. Souvisí s tím ale zpřísněná hygienická opatření.

Zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb se netýká například výdeje jídla okénkem nebo prodeje s sebou bez vstupu do provozovny, restaurace také mohou jídlo rozvážet. Omezení neplatí pro provozovny, jež neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování. Platí naopak i pro hospody, pivnice, bary, vinárny, kavárny či cukrárny. Společně s nimi byly uzavřeny i herny a kasina.

Opatření omezující volný pohyb se nevztahuje například na cesty do zaměstnání, na nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými, cesty k obstarávání základních životních potřeb, do zdravotnických zařízení, dobrovolnickou či sousedskou výpomoc, na pobyty v přírodě nebo parcích a pro účast na pohřbech.

Lidé mají podle nařízení omezit kontakty s dalšími osobami na nezbytně nutnou míru a pobývat na veřejně dostupných místech maximálně ve dvou. Výjimka platí pro členy domácnosti, výkon povolání či podnikatelské činnosti a účast na pohřbu. Lidé by také měli zachovávat při vzájemném kontaktu alespoň dvoumetrový odstup, pokud je to možné.