Kompenzační bonus pro OSVČ bude MF vyplácet až do konce omezení | E15.cz

Schillerová: Kompenzační bonus pro OSVČ budeme vyplácet až do konce všech vládních omezení

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření přijatá kvůli koronaviru, budou dostávat kompenzační příspěvek i po 30. dubnu, a to až do konce všech omezení. Měl by jako nyní činit 500 korun za den. Uvedla to ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Šéfka rezortu financí také nevyloučila, že i kvůli dalším kompenzacím v rámci programu Antivirus možná bude muset předložit nový návrh zákona o státním rozpočtu s vyšším plánovaným deficitem.

Schillerová uvedla, že v pondělí vládě předloží návrh zákona, který umožní kompenzační příspěvek pro OSVČ vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících podnikatele. Vláda s nimi zatím počítá do 8. června.

Podle Schillerové se v případě prodloužení termínu pro příspěvek podmínky měnit nebudou, ale podnikatelé budou muset předložit nové čestné prohlášení.

Od minulého týdne mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem žádat za období od 12. března do 30. dubna o příspěvek 25 tisíc korun, tedy 500 korun denně. O příspěvek je již nyní možné požádat do 29. června. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700 tisíc OSVČ.

Výdaje státního rozpočtu na vyplácení jednorázového příspěvku OSVČ by do konce dubna mohly být podle dřívějších odhadů MF až 17,5 miliardy korun.

Na příspěvek dosáhnou lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost s výjimkou těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost. O příspěvek mohou žádat i podnikající studenti do 26 let. Vedle toho mají nárok na peníze spolupracující osoby nebo manželé a manželky, pokud nejsou zaměstnanci. Žádat mohou i podnikající invalidní a starobní důchodci. Příspěvek nepodléhá zdanění. Splnění podmínek doloží podnikatel jen čestným prohlášením.

Na finančních úřadech o příspěvek mohou požádat vedle živnostníků například samostatní zemědělci, lékaři nebo i sezónní podnikatelé. Zaměstnanců se příspěvek netýká. Na ty pamatuje vládní program Antivirus, který provozuje ministerstvo práce. Ten by měl státní pokladnu přijít jen v březnu na 10,9 miliardy korun.

Autor: ČTK, vku

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video