Zotavení v Evropě. Akcie po překvapivě silném oživení průmyslu a služeb znatelně vzrostly

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Evropské akcie díky příznivým údajům o ekonomice vystoupily v úterý na nejvyšší úroveň za téměř dva týdny. Panevropský index STOXX 600 vzrostl o 1,3 procenta. Německý DAX přidal 2,13 procenta na 12 523,76 bodu. Investoři reagovali na makroekonomická data, podle kterých útlum hospodářské aktivity v eurozóně v červnu výrazně polevil.

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, se podle předběžných propočtů zvýšil na 47,5 z květnových 31,9 bodu. To je mnohem lepší výsledek, než předpovídali analytici, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali vzestup indexu na 42,4 bodu. V dubnu byl index na rekordním minimu 13,6 bodu.

Pokud je index nad 50 body, signalizuje to růst aktivity. Hodnota pod 50 body znamená útlum. Do růstového pásma už se ekonomická aktivita překvapivě dostala ve Francii.

„Rychlý odhad indexu za eurozónu naznačuje, že útlum v regionu se v červnu dál zmírnil. Výroba i poptávka dál klesají, ale už to není kolaps,“ poznamenal k výsledkům průzkumu hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson.

„I když dál platí, že HDP za druhé čtvrtletí asi zaznamená bezprecedentní propad, růst aktivity zvyšuje naděje, že zmírnění protikoronavirových omezení pomůže útlum do léta ukončit,“ dodal.

Analytici čekají, že ekonomika eurozóny v tomto čtvrtletí klesne o 12,5 procenta. Optimismus ale postupně narůstá - index budoucí výroby, který byl v posledních třech měsících pod hranicí 50 bodů, teď vystoupil na 55,7 z květnových 46,8 bodu.

Index PMI za Německo, které má největší ekonomiku v eurozóně, vystoupil na 45,8 z květnových 32,3 bodu. I to je lepší výsledek, než čekali analytici. Ti předpokládali, že index vystoupí na 44,2 bodu.

Novým typem koronaviru se v celém světě nakazilo více než devět milionů lidí, zhruba půl milionu jich zemřelo.

I když nové případy se stále objevují, evropské vlády začaly omezující opatření uvolňovat. Řada podniků musela kvůli těmto opatřením přerušit výrobu, což se odrazilo v nebývalém propadu ekonomické aktivity a v nárůstu nezaměstnanosti.