Petr Fiala se vyjádřil k rušení účtů českého kryptobyznysu | e15.cz
M A

Kryptoměny

Štítek Premium

Banky versus český kryptobyznys. Na odříznutí od účtů reaguje už i premiér Fiala

Byznys se směnou bitcoinů za koruny znervózňuje banky nejvíc.
Byznys se směnou bitcoinů za koruny znervózňuje banky nejvíc.
• 
ZDROJ: Midjourney
Jan Vávra

Jan Vávra, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Problémy českých kryptofirem se získáním bankovního účtu se donesly i do sněmovny. Premiéra Petra Fialu kvůli nim nedávno interpeloval poslanec Marek Novák (ANO), který je zároveň předsedou podvýboru pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku. Novák vidí řešení v zavedení práva na bankovní účet pro podnikatele, Fiala však v reakci na poslancovy dotazy sdělil, že tento návrh nepodporuje. Předseda vlády kvůli své nepřítomnosti během interpelací Novákovi odpověděl písemně a s časovým odstupem, jeho vyjádření má server e15 k dispozici. Uvedl i svůj názor na to, která instituce by měla v Česku do budoucna dohlížet na regulaci kryptobyznysu. Někteří jeho zástupci ale uvažují i nad tím, že by založili vlastní kampeličku.

„Řada bank odmítá poskytovatelům služeb souvisejících s kryptoaktivy otevírat účty nebo již otevřené účty ruší. (…) V každém případě se jedná o obchodní rozhodnutí bank. Žádný právní předpis v České republice ani na evropské úrovni nenutí banky otevírat účty všem právnickým osobám. Stejně tak ale platí, že žádný právní předpis či stanovisko veřejného orgánu bankám nezakazuje otevírat účty právnické osobě jen proto, že obchoduje s kryptoaktivy,“ uvádí Fiala v písemné odpovědi poslanci Novákovi.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery