Bitcoin a jeho těžba. Jak zužitkovat energeticky náročný mining | E15.cz

Jak těžit z těžby bitcoinu. Vytápět dům či ohřívat vodu lze přes bojler za čtvrt milionu

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bitcoin budí pozornost nejen cenovými výkyvy, četní kritici včetně excentrického miliardáře Elona Muska označují těžbu kryptoměny za neekologickou, respektive za energeticky zbytečně náročnou. Řada iniciativ se snaží dokázat opak. A zdaleka nejde jen o snahy salvadorského prezidenta využívat k těžbě bitcoinů geotermální energii.

Francouzský startup WiseElement se chystá uvést na trh bojler s vestavěným počítačem, který využívá odpadní teplo z těžby kryptoměny k ohřevu užitkové vody. Za svůj průkopnický počin si dá dobře zaplatit – těžební bojler chce prodávat za zhruba čtvrt milionu korun. Češi ale zašli ještě dál, na jižní Moravě rovnou postavili dům vytápěný odpadním teplem pocházejícím z dolování virtuálních mincí.

Snaha využívat tepelnou energii ztrácející se do prázdna při těžbě je logická. Bitcoin je od podstaty energetický žrout, ke svému chodu spotřebuje každoročně zhruba dvakrát více elektřiny než celá Česká republika. Vyplývá to z analýzy Cambridgeské univerzity.

Čemu všemu může sloužit dolování bitcoinu? A odkud lze brát energii k těžbě? Prohlédněte si fotogalerii:

Energie spotřebovaná bitcoinem je také srovnatelná s roční spotřebou všech elektrických přístrojů ve Spojených státech, kterou jsou zapojené do sítě, ale neaktivní. Propálená energie v případě kryptoměny představuje zároveň bezpečnostní pojistku. Znamená, že se nikomu nevyplatí snažit se podvádět s transakcemi a falšovat decentralizovanou účetní knihu – blockchain.

Velké debaty se vedou o „zeleném“ původu elektřiny určené k těžbě bitcoinu. Šéf Tesly Elon Musk údajně pozastavil přijímání plateb v bitcoinu kvůli tomu, že rozmach kryptoměny vede mimo jiné k opětovnému uvádění uhelných elektráren do provozu za účelem těžby.

Podle zmíněné cambridgeské studie ale energii z obnovitelných zdrojů alespoň v nějaké míře využívají zhruba tři čtvrtiny těžařů. Musk tlačí nejen na to, aby tento podíl dále rostl, ale aby mineři zveřejňovali auditované reporty, kterými využívání „zelené“ energie prokážou.

Dejte si pozor na způsoby, kterými lze kvůli kryptoměnám přijít o peníze:

Pět důvodů, jak přijít o vše na kryptoměnách

Autor: vaj

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video