Rockaway spouští blockchainový fond, přilákala zakladatele TechCrunche | e15.cz
M A

Kryptoměny

Rockaway spouští blockchainový fond. Chce miliardy, jedním z investorů je zakladatel TechCrunche

Jan Vávra

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Investiční skupina Rockaway Capital zintezivňuje své působení ve světě blockchainu, tedy inovace, která stojí za zrodem nejrozšířenější kryptoměny bitcoin. Přichází s fondem zaměřeným čistě na blockchainové projekty. Jedním z prvních investorů je zakladatel známého technnologického portálu TechCrunch Michael Arrington, oznámila Rockaway.

Skupina má s fondem ambiciózní záměry: dostat se během dvou let na velikost 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) a stát se největším blockchainovým fondem v Evropě. Kolik dalších investorů kromě Arringtona už do Rockaway Blockchain Fund vložilo své prostředky či se tak v nejbližší době chystá učinit, ale firma nechtěla upřesnit.

Plánuje vytvořit portfolio osmi venture kapitálových fondů a 40 projektů. S finanční podporou některých z nich začala Rockaway již před více než 12 měsíci.

“Spuštění našeho fondu přichází v době, kdy se celý svět vzpamatovává z koronaviru. Nová situace přispěla k růstu blockchainových řešení, primárně ve finančních službách,” říká šéf fondu Viktor Fischer. Podle něj se tak například ukazuje důležitost možnosti snadných a rychlých přeshraničních plateb, což je kategorie, kde technologie kryptoměn v porovnání s tradičním finančním systémem nabízí lepší řešení.

Rockaway současně spoléhá na to, že krize ještě podnítí ve firmách snahu co nejvíc pracovních postupů automatizovat. A právě finanční sektor v porovnání s těmi ostatnímmi podle Fischera v oblasti automatizace zatím relativně zaostával. Blockchain, tedy decentralizovaná účetní kniha, ale už nyní začíná sloužit například jako platforma pro snadnější vydávání dluhopisů či vytváření finančních derivátů a obchodování s nimi.

Rockaway Blockchain Fund neinvestuje do spekulativních nákupů kryptoměn – platí tak dřívější Fischerovo vyjádření, podle kterého Rockaway láká v první řadě rozvoj základní technologické infrastruktury typu decentralizovaných účetních knih nebo burz. „Pokud bych s určitým sebezapřením přijal zjednodušující označení situace okolo kryptoměn za zlatou horečku, dala by se naše investiční strategie připodobnit k investování do výroby lopat a krumpáčů," popsal Fischer.

„Pokud by přes nás někdo chtěl investovat do bitcoinu, doporučíme mu, aby si virtuální mince koupil napřímo, bez prostředníka,“ upřesnil nyní Fischer. Jedenáct let starý bitcoin navíc z technického hlediska jen těžko konkuruje novějším virtuálním měnám, například co do počtu zpracovaných transakcí za sekundu. I to je důvod, proč se Rockaway rozhodla zaměřit na podporu jiných blockchainových řešení, než na kterém běží bitcoin.

Jde o jiný přístup, než kterým se řídí například Anthony Pompliano a jeho kryptoměnový fond Morgan Creek Digital. Pompliano patří mezi nejhlasitější fanoušky bitcoinu a opakovaně argumentuje, že je to právě bitcoin, který bude světu digitálních mincí nadále dominovat. „Peníze nejsou otázkou technologie, ale důvěry. Bitcoin je jedinou šancí na odluku peněz od státu,“ zmínil v Pomp Podcastu.

V Česku přišla s fondem investujících do kryptoměn už dříve skupina Comfort Finance Group. Začátkem roku 2018 začala nabízet zprostředkování nákupů nejrozšířenějších digitálních mincí jako bitcoin, ether, monero či litecoin.

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery