V Česku se šíří program kradoucí kryptoměny. Maskuje se za mail od DHL | E15.cz

V Česku se šíří program kradoucí kryptoměny. Maskuje se za mail od DHL

Ke kryptoměnám by se lidé měli chovat jako ke každé jiné měně.
Ke kryptoměnám by se lidé měli chovat jako ke každé jiné měně.
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

V Česku se e-mailem šíří škodlivý program, který se zaměřuje na krádeže bitcoinu a dalších kryptoměn. K šíření prostřednictvím spamu zneužívá jméno přepravní společnosti DHL a mexického zpracovatele kovů General de Perfiles. Mezi nejvíce zasažené země patří vedle České republiky také Turecko, Spojené státy, Argentina, Velká Británie, Itálie, Řecko, Španělsko a Rumunsko. Uvedla to antivirová firma Avast.

Škodlivý program BluStealer se zaměřuje na krádeže kryptoměn, jako jsou Bitcoin, Ethereum, Monero a Litecoin, z populárních peněženek jako jsou ArmoryDB, Bytecoin, Jaxx Liberty, Exodus, Electrum, Atomic, Guarda a Coinomi. BluStealer monitoruje klávesnici počítače, odesílá dokumenty a obsahuje nástroj pro krádež kryptoměn v jednom. Z kryptopeněženek dokáže ukrást data, jako jsou soukromé klíče a přihlašovací údaje, díky čemuž může oběť ztratit přístup k peněžence. BluStealer také detekuje kryptoadresy zkopírované do schránky a nahradí je útočníkovými předdefinovanými, takže kryptoměny jsou převedeny do kapsy kyberzločince namísto legitimního příjemce.

Avast vystopoval a zablokoval přibližně 12 tisíc škodlivých e-mailů distribuujících BluStealer. Spamová kampaň DHL rozesílá obětem e-maily napodobující vzhled skutečných zpráv od DHL, aby vzbudily falešný pocit bezpečí. E-mail informuje uživatele o tom, že balíček byl z důvodu nedostupnosti příjemce doručen do centrálního skladu. Příjemce je následně vyzván k vyplnění přiloženého formuláře, aby mohl doručení balíku přeložit na jiný termín.

Když se ale pokusí přílohu otevřít, spustí se instalace BluStealeru. V případě General de Perfiles obdrží příjemci e-mailem informaci, že mají přeplatek na fakturách a že jim byl ponechán kredit, který jim bude odečten při dalším nákupu. Stejně jako kampaň DHL obsahuje i zpráva General de Perfiles škodlivou přílohu BluStealer.

"Kryptoměny jsou stále populárnější a podle odhadů burzovní platformy Crypto.com vlastní kryptoměny více než 100 milionů lidí na celém světě. Transakce s kryptoměnami je navíc obtížnější sledovat a rušit. To vše dělá z uživatelů kryptoměn atraktivní cíl pro kyberzločince," uvedl výzkumník malwaru v Avastu Anh Ho.

Avast doporučuje uživatelům, aby si dávali pozor na e-maily, které tvrdí, že obsahují faktury za dopravu nebo dobropisy, a neotevírali přílohy v nevyžádaných nebo nedůvěryhodných zprávách. "Ke kryptoměnám by se lidé měli chovat jako ke každé jiné měně. Maximální obezřetnost při nakládání s nimi v internetovém prostředí je proto namístě. Základem je používání zabezpečených kryptoměnových peněženek od prověřených poskytovatelů a zejména bezpečné ukládání hesel k nim," doplnil ředitel obchodníka s kryptoměnami Bit.plus Martin Stránský.

Autor: ČTK

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video