Aktuálně z měst a obcí | e15.cz

Aktuálně z měst a obcí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rekonstrukcí objektu s interiérem, na němž se podílel architekt světového významu Adolf Loos, vznikne v Plzni Centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století.

#####Plzeň: Centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století

„Stavba přijde na zhruba 50 milionů korun, investorem bude Plzeňský kraj, provozovatelem badatelského centra jeho příspěvková organizace Západočeská galerie (ZČG). Rada města Plzně už schválila bezúplatný převod budovy Klatovská 110 na kraj,“ uvedla městská radní Helena Matoušová (ODS).

„Je to výborný nápad. Jsme nadšeni, že do toho kraj chce investovat. Smlouvu podepíšeme po schválení převodu městskými zastupiteli,“ dodala Matoušová. Podle ní je pro centrum vhodný právě jeden z Loosových interiérů ve zmíněné budově, kde bude zřízena i stálá expozice A. Loose. Termín dokončení připravovaného projektu bude záviset na dotacích. Kraj požádá o peníze z Norských fondů, které by měl podle Matoušové získat snadněji než město. Pokud je nezíská, bude prestižní projekt Interiéry Adolfa Loose budovat postupně nejdéle do roku 2020.

Podle Petra Domanického, jenž má v ZČG na starost sbírku architektury, má byt tři podlaží. Celkovou koncepcí se podobá slavné Müllerově vile v Praze, má i podobné uspořádání. „Je tam dvoupodlažní hala a další podlaží ložnicové, kde byly pokoje dětí a rodičů a pro personál. Byt byl po válce rozdělen na několik částí, hlavní hala byla zcela oddělena a byl z ní vytvořen nebytový prostor. Další části byly rozděleny na menší byty,“ uvedl. Dochovala se řada původních prvků – mramorování, dřevěné táflování, kliky a podobně. Dnes je podstatná část bytu volná.

„V ČR je už běžné, že si galerie pod sebe berou podobné typy objektů. Takto například Moravská galerie v Brně spravuje Jurkovičovu vilu, Galerie umění Karlovy Vary Becherovu vilu,“ řekl ředitel ZČG Roman Musil. Snahou galerie, která před 2,5 lety jako jediná v regionu založila sbírku architektury, je uvést nejcennější prostory bytu ze 30. let 20. století do stavu blízkého původnímu a zpřístupnit je veřejnosti. Důležitou část má tvořit badatelské centrum zabývající se architekturou 19. a 20. století i současnou ve vztahu k Plzni i celému kraji.

#####Hořice: na obzoru nová čtvrť pro seniory

Areál bývalé Milety v Hořicích na Jičínsku se má do tří let přeměnit na bytový komplex za stovky milionů korun, který bude určený především seniorům. Areál se stovkou menších bytů a také obchody či ordinacemi lékařů by měl sloužit starším lidem ze širokého okolí. „Nemyslíme si, že by v Hořicích a okolí byla dostatečná kupní síla, abychom mohli tolik bytů rozprodat místním zájemcům. Proto je chceme nabídnout k pronájmu především seniorům, kteří nejsou odkázáni na stálou lékařskou péči,“ uvedl jednatel pražské firmy Simatex Dalibor Hudák. Firma si již nechává zpracovat architektonickou studii, shání peníze a v příštím roce chce začít stavět.

Podle jednatele Simatexu se využití areálu ještě může mírně upravit. „Záleží to na tom, jak se k projektu postaví naši případní budoucí partneři, které bychom chtěli pro financování projektu za stovky milionů korun získat. Rozhodně však nepočítáme s ubytováváním lidí v sociální nouzi,“ uvedl Hudák.

Starosta Hořic Ivan Doležal uvedl, že město vítá, že se našel investor, který chce oblast využít pro bydlení a služby. Město nyní nechává zpracovat změnu územního plánu, aby na území, které je určeno pro továrny s průmyslovou výrobou, mohly vzniknout byty. Změna by mohla být hotová nejdříve na podzim. „Pokud se letos podaří všechno připravit, mohly by stavební práce začít příští rok. Čas potřebný na přeměnu areálu podle našich představ odhadujeme na dva roky,“ dodal Hudák.

#####Zábřeh: vzniká unikátní areál pro výrobu oken

Společnost SUNWIN, hlavní dodavatel českého lídra v oblasti výroby oken a dveří SULKO, zahájila modernizaci a rozšíření průmyslového areálu v Zábřehu na Šumpersku. Výsledkem rekonstrukce a výstavby nových hal bude sloučení výrobních i administrativních kapacit společnosti do jediného areálu, zvýšení výroby a vznik nových pracovních míst. Po rekonstrukci bude svou rozlohou a výrobním výkonem areál patřit mezi největší a nejmodernější závody ve střední Evropě. Celková investice vyjde na 115 milionů korun, společnost SUNWIN získala na tento projekt dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Podnikání a inovace. Plánovaný termín dokončení je prosinec 2012.

V prostorách v Zábřehu vznikne z původních dvou výrobních areálů jediný komplex pro výrobu a logistiku včetně kompletního zázemí. „Díky tomuto kroku zvýšíme produkci oken a dveří z dosavadních 900 až na 1300 denně. Dojde ale také ke sjednocení logistiky. Doposud se výrobní areál nacházel mimo zázemí skladů, nyní budou výroba oken, sklady a expedice na jediném místě,“ řekl jednatel společnosti Petr Suchánek. A dodal, že společnost SUNWIN si navzdory současnému propadu stavebnictví udržela i v loňském roce velmi dobré výsledky a letos si slibuje posílení postavení na trhu.

Nový areál má přinést také pracovní místa v regionu, kde je dlouhodobě jedna z nejvyšších nezaměstnaností v ČR. Dalším přínosem projektu bude zlepšení ovzduší a snížení energetické spotřeby budov. „Při rekonstrukci objektu dojde k výměně neekologického topení na lehký topný olej za spotový ohřev pomocí tzv. černých zářičů, které jsou vytápěny plynem. Díky zateplení pláště budov, výměně oken, úpravě střechy a instalaci moderní vzduchotechniky podstatně snížíme energetickou spotřebu objektů,“ vysvětluje Petr Suchánek.

Společnost SULKO je tuzemským lídrem výroby i montáže oken a dveří, jejichž výrobou se zabývá od roku 1993. Jde o ryze českou společnost, která nabízí ucelený systém řešení otvorových výplní v rodinných, bytových i panelových domech. Své produkty dodává i do administrativních a komerčních budov nebo škol. Od roku 2010 otevřela firma předváděcí prostory Galerie oken v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery