Beroun k nepoznání: v zrcadle času

Originální fotografie Jiřího Jeníčka v kontrastu se současnými pohledy na město. To přináší výstava v Městské galerii Beroun.

Vyfotit město tak, jako to dokázal známý český fotograf a filmař Jiří Jeníček. O to se pokusili členové Fotoklubu Beroun. Výsledek své snahy prezentují na expozici uspořádané ke 115. výročí Jeníčkova narození. Zachytit současný Beroun, aby šlo porovnat, jak se oproti roku 1943 změnil, nebylo snadné. „V některých případech to bylo dost složité. Když ta místa fotil Jiří Jeníček, vypadalo to úplně jinak, a tak jsme několik snímků nemohli vůbec pořídit, protože jsme se do stejných míst zkrátka nedostali,“ vysvětloval jeden z členů Fotoklubu Beroun Jiří Zíma.
Za sedmašedesát let se toho podle fotografů změnilo dost. Místa, kde byla pouze pole, jsou teď hustě osídlená. „Velmi se proměnil třeba pohled na Zábranský kostel. V pozadí tehdy byly jen louky a dnes je tam celé sídliště,“ upřesnil Zíma.
Nelehké úlohy při focení centra města se ujal Zdeněk Roubal. „To, co jsem dělal já, nechtěl fotit nikdo jiný. Takže jsem se toho ujal a začal navštěvovat střechy a komíny domů v centru Berouna. Byla to náročná práce, ale nakonec se to snad povedlo,“ řekl Roubal.
Návštěvníci uvidí také fotografii Viléma Kroppa, na které zachytil setkání Jiřího Jeníčka s dalším významným fotografem Karlem Hájkem. „Jeníčka jsem příliš neznal, ale jeho snímky určitě odpovídají době, ve které je pořídil, a proto mají velkou vypovídací hodnotu,“ komentoval fotografie Vilém Kropp.
Výstavu mohou zájemci navštívit do 1. října.