Cenu za architekturu získala lávka v Litomyšli, oceněn byl i památník Mašínů

Hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu porotci udělili za návrh lávky v Litomyšli autorům z ateliéru Ehl & Koumar architekti.

Hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu porotci udělili za návrh lávky v Litomyšli autorům z ateliéru Ehl & Koumar architekti. Zdroj: ČCA

Hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu porotci udělili za návrh lávky v Litomyšli autorům z ateliéru Ehl & Koumar architekti.
Hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu porotci udělili za návrh lávky v Litomyšli autorům z ateliéru Ehl & Koumar architekti.
Hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu porotci udělili za návrh lávky v Litomyšli autorům z ateliéru Ehl & Koumar architekti.
Finalista soutěže: Rekonstrukce historické budovy bývalých jatek pro účely galerie Plato Ostrava od KWK Promes.
19
Fotogalerie

Smetanova lávka v Litomyšli se stala vítězem letošní České ceny za architekturu. Autoři lávky z ateliéru Ehl & Koumar architekti uspěli v konkurenci dalších pěti finalistů. Mezinárodní porotě za líbilo, jak ateliér pracoval s inženýry i občany města, kteří se díky lávce dostanou pohodlně do obou částí města. Architektonická cena má za cíl zejména přiblížit laické veřejnosti to nejlepší, co se v poslední době v Česku postavilo.

„Hodnocení nás zavedlo napříč Českou republikou, od odlehlých venkovských enkláv přes historická města, bývalá průmyslová centra hledající novou budoucnost až po monumentální centrum Prahy,“ píše ve své závěrečné zprávě porota vedená španělskou architektkou Tabou Rasti. „Jako návštěvníci ze zahraničí jsme si dobře uvědomili dlouhou architektonickou tradici, stejně jako i práci nové generace architektů,“ uvádí. Porota podle předsedy České komory architektů ocenila realizace bez ohledu na jejich investiční náročnost, ale zaměřila se na soudobé trendy, nadčasovost i lokálnost.

Na oceněné návrhy se podívejte v galerii:

Lávka v Litomyšli nahradila původní nadchod a zajišťuje bezbariérové pěší spojení mezi historickým centrem a lokalitou kolem městského úřadu, které jsou rozdělené rušnou silnicí. Ocelovou konstrukci lávky podpírají masivní pilíře ze železobetonu, doplněna je schodišti a výtahem. Stavbu oživují grafiky Ivany Šrámkové. „Dobrý most je jako dobrý skutek v nevlídném světě, altruistická investice do veřejného prostoru, způsob, jak propojit lidi a místa, navržený tak, aby byl příjemný na pohled i jako zážitek,“ uvedli porotci.

Zbývajících pět finalistů získalo čestné ocenění. Porotu zaujal například Památník tří odbojů, za kterým stojí Klára a Tomáš Hradeční z ateliéru IXA. Památník vznikl v areálu statku rodiny Mašínů v Lošanech, který Zdenka Mašínová získala zpět v roce 2017. Památník reflektuje osudy generálmajora Josefa Mašína a jeho rodiny, včetně jeho synů Josefa a Ctirada. „Tento projekt je nádherný. Díky němu se seznámíte s dojemným příběhem odvážné rodiny, která v různých dobách vzdorovala utlačovatelům,“ uvedla porota.

Finalista: Památník tří odbojů od IXA. Finalista: Památník tří odbojů od IXA. | ČCA

Ocenění získalo také Sídlo Kloboucké lesní v Brumově-Bylnici navržené Janem Machem a Janem Vondrákem z ateliéru Mjölk architekti. Finalistou se rovněž stala rekonstrukce zchátralé historické budovy bývalých jatek pro účely galerie Plato Ostrava od KWK Promes. Do šestice finalistů se probojovala realizace projektu Zahrady se hřbitovem v Praze Suchdole od Objektor architekti.

Mezi finalisty zařadila porota také Rozšíření lodžií panelového domu v Praze od ateliéru re:architekti studio. „Na první pohled nenápadný projekt je kvalitním příkladem minimálního zásahu, který vytváří maximální užitnou hodnotu,“ uznali porotci, kteří ocenili, že projekt vznikl „příkladným procesem hledání konsenzu mezi vlastníky bytů“.

V rámci letošního ročníku byly uděleny také ceny partnerů. Ministerstvo průmyslu a obchodu například označilo Gočárovu galerii v Pardubicích od TRANSAT architekti za příkladnou revitalizaci brownfieldu. Cenu partnerů získal i projekt Fibonacciho terasy od Marco Maio Architects v trojské vinici v Praze.