Charitní dílna vyrábí i brikety z papíru | e15.cz

Charitní dílna vyrábí i brikety z papíru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firemní archivy se v chráněné dílně opavské charity během chvíle promění v brikety.

Na začátku jsou hromady šanonů a složek plných papírů. Ty se musí přebrat a roztřídit. Pak skončí ve skartovacím stroji, který je rozdrtí na malé kousky a stlačí do válečků. Chráněná dílna ve Velkých Hošticích takto denně zpracuje čtyři sta kilo papíru.
„Nejpracnější je vytáhnout vše, co tam nepatří. Šanony musíme zbavit kovů i plastů. Jde to ale docela rychle,“ popisuje svou práci Stanislav Pika. Kombinačkami z šanonů vytahuje kovové součásti a odděluje jednotlivé stránky od tvrdého papíru a složek. Pak vše nasype do skartovacího stroje, z něhož rovnou do připravené bedny padají brikety. „Zatím jde o zkušební provoz. Dali jsme brikety na posouzení a plánujeme, že je budeme prodávat maloodběratelům. Mají dobrou výhřevnost,“ říká vedoucí chráněné dílny Karel Kostera.

Šance pro znevýhodněné

Nápad zpracovávat papír na otop vzešel od firem. „Důvodem pro vznik pracoviště byly poptávky několika firem na likvidaci archivů a skartaci papíru. Hledali jsme zařízení, které by dokázalo papír nejen skartovat, ale přetvořit i v něco dále využitelného,“ říká manažer chráněného zaměstnávání Tomáš Schaffartzik. Zatím dílna zpracovává archiv plynáren a zájem projevily i školy.
Díky pracovišti vznikla tři nová pracovní místa. V dílně pracují zdravotně znevýhodnění lidé, kteří dlouho čekali na zaměstnání. „Byl jsem tři roky bez práce. Na úřadu práce mi doporučili chráněnou dílnu, tak jsem to zkusil,“ říká jeden z nových zaměstnanců Zdeněk Král. Jako zdravotně znevýhodněná osoba nemůže pracovat v noci, ve výškách a nemůže dělat těžkou práci. To mu komplikovalo hledání zaměstnání.
Chráněná dílna se zaměřuje na využití odpadů a stále se rozvíjí. Ze čtyř garáží vznikly nové dílny a kromě skartace papíru pracovníci také rozebírají elektroniku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery