Chytrá tabule stojí půl milionu | E15.cz

Chytrá tabule stojí půl milionu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cestující v Kolíně se mohou těšit na nové informační tabule. Inteligentní, sofistikované.

Lidé v Praze či v Olomouci už je důvěrně znají. Teď se jich dočkají i v Kolíně. Elektronických informačních tabulí, které cestujícím ukážou nejen to, kdy který autobus ze zastávky odjíždí, ale dozvědí se také o jeho případném zpoždění.

Všechno záleží na tom, jestli bude mít radnice na pořízení tabulí dost peněz. „Je to náš sen,“ uvedl kolínský místostarosta Roman Pekárek. Náklady na pořízení jedné chytré cedule jsou zhruba půl milionu korun.

„Jestli je pořídíme, první dvě budou u nádraží a na náměstí Republiky. Tedy na dvou uzlových bodech,“ dodal Pekárek.

Inteligentní systém by cestujícím dokázal sdělit, za jak dlouho jejich spoj opravdu přijede. Umožňuje to zavedení systému dálkového sledování polohy autobusu na dispečerském pracovišti. To je od ledna vybaveno systémem G-tel, jenž reálně zobrazuje aktuální pozici vozidel kolínské MHD.

Novinkou jsou i hlásiče zastávek, jež se od začátku dubna postupně rozšiřují do všech kolínských linek. „Snažíme se, aby cestující měli co největší komfort,“ řekl Jindřich Poláček, ředitel Veolia transport východní Čechy, která kolínskou MHD provozuje.

Zároveň také pokračuje zkušební provoz bezbariérových spojů. „Jde o to, aby lidé, kteří potřebují mít jistotu, že autobus bude bezbariérový, věděli, v kolik hodin pojede,“ uvedl Poláček.

„Zkušební provoz skončí v květnu, po vyhodnocení počítáme s trvalým začleněním nízkopodlažních autobusů na vytipované linky od června, kdy dojde také k pravidelné úpravě jízdních řádů,“ uvedl Poláček.

Nejde jen o zdravotně postižené. „Pravidelné nasazování bezbariérových autobusů usnadní nástup a výstup především starším lidem a rodičům s kočárky,“ uvedl ředitel. V Kolíně teď jezdí deset nízkopodlažních autobusů, což je polovina vozového parku MHD.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video