Čína vyvinula vlastní mobilní operační systém, který má vytlačit Google | E15.cz

Čína vyvinula vlastní mobilní operační systém, který má vytlačit Google

Čína vyvinula vlastní mobilní operační systém, který má vytlačit Google
Čína plánuje vlastní operační systém s názvem COS
• 
ZDROJ: mobigyaan.com

pav
Jan Láska
Pavel Endrle

Čínští vývojáři s podporou vlády odhalili vlastní operační systém pro chytrá mobilní zařízení. Systém označovaný jako COS (China Operating System) je založen na Linuxu a má pohánět tablety, smartphony, ale také počítače nebo set-top boxy.

Celý operační systém vznikl v kooperaci čínské akademie věd se společností Liantong Network Communications Technology, uvedl web Živě.cz. Jedná se o open-source projekt, který si klade za cíl promluvit do dominantního postavení Googlu s Applem na čínském trhu. Vývojáři lákají na vysokou míru uživatelské bezpečnosti, multitasking a dobře použitelné uživatelské rozhraní. Systém je nyní ve fázi testování, přičemž podpora ze strany výrobců hardwaru je již zajištěna.

„V současné době jsme dohodnuti se čtyřmi velkými výrobci, kteří budou vyrábět hardware šitý na míru našemu operačnímu systému. Naším cílem je prosadit COS jako jeden z nejvíce používaných operačních systémů v Číně“, poznamenal manažer Liantong Network Communications Technology, Chen Feili. Podrobnější nebyl, podle posledních spekualcí by jedním ze čtveřice výrobců (dodavatelů) mohla být společnost HTC.

Čína chce přetlačit Ameriku

COS podporuje jak JAVA, tak HTML 5 a je v současnosti kompatibilní se 100 tisíci různými aplikacemi napříč mobilním spektrem. Nový operační systém s sebou také přinese nový obchod s aplikacemi, který je v současné době ale zatím ve fázi vývoje.

Vzhledem k tomu, že velká část výrobců mobilního hardwaru pochází z Číny, může být jejich ochota používat COS ve svých smartphonech vysoká. Hráči s velkým tržním podílem, jako jsou Google nebo Apple, by mohli zůstat v klidu. Těžší pozici by mohly mít na globálním trhu platformy Microsoftu a BlackBerry.

Google se vrací do Číny. Oklikou přes Android

Autor: pav, Jan Láska, Pavel Endrle
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!