Čínského úředníka národ lustruje na internetu | E15.cz

Čínského úředníka národ lustruje na internetu

Hodinky Omega, ilustrační foto
Hodinky Omega, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vysoký čínský úředník Jang Ta-cchaj vyvolal koncem srpna hněv čínské veřejnosti, když ho fotografové zachytili se širokým úsměvem u tragické dopravní nehody s 36 mrtvými. Jang byl ke srážce patrového lůžkového autobusu s cisternou s metanolem přivolán, protože je šéfem úřadu pro bezpečnost práce v provincii Šan-si. Číňané na internetu začali pátrat po dalších případných kompromitujících snímcích. Žádné už neobjevili, zato si všimli jeho záliby v luxusu, především v drahých hodinkách.

Podle fotografií odhadují, že úředníkova garderoba vyšla minimálně na 1,1 milionu jüanů (3,4 milionu korun). Zprávu zveřejnil list International Herald Tribune.

Čínská centrální vláda s blížícím se sjezdem Komunistické strany Číny, na němž se čeká generační výměna stranických vůdců, slibuje ještě přitvrdit protikorupční kampaň. Úvodníky ve státem kontrolovaných médiích nabádají politiky, aby se vyhnuli skandálům, které se v posledním roce množí i v nejvyšších stranických kruzích.

Zatím posledním z hříšníků je Jang Ta-cchaj. Kromě necitlivosti, kterou dal najevo svým pobaveným výrazem tváří v tvář děsivé dopravní nehodě, mu kritici vyčítají také hamižnost. Jeho kolekce hodinek má podle některých zdrojů v přepočtu cenu statisíců korun, což si vládní úředník Jangova postavení těžko může dovolit.

Podle aktivistů je v Jangově sbírce hodinek kupříkladu model Omega Constellation za odhadem 200 tisíc korun, jeden exemplář od Bulgari za předpokládaných 154 tisíc korun a hodinky od firmy Vacheron Constantin přesahující cenou 617 tisíc korun.

Zmíněný funkcionář překvapivě na onlineové útoky reagoval na svém účtu na mikroblogu Weibo, který je čínskou obdobou Twitteru, a přiznal, že vlastní pětici luxusních hodinek, které si koupil za svůj „zákonný plat“.

Když se však začaly množit nezodpovězené otázky a objevovaly se další a další hodinky, Jang se z diskuse odhlásil. „Najdu si jiné příležitosti, jak bych si s vámi promluvil. Děkuji všem. Sbohem,“ napsal.

Moc internetu

Aktivisté mezitím přesunuli svou pozornost z funkcionářova nočního stolku k šatníku. Upozornili přitom na extravagantní sbírku pásků a dalších doplňků, včetně německých brýlí v údajné hodnotě 400 tisíc korun, a na řadu obleků od Armaniho ceněných na zhruba 1,54 milionu korun. Konečná částka, k níž aktivisté dospěli, dosahuje v přepočtu 3,4 milionu korun.

Jangovi kritici připouštějí, že nemohou úředníkovi dokázat žádný zločin, ale doufají, že pravdu ukáže právě probíhající vládní vyšetřování.

„Nevím, jestli je Jang zapleten do nějaké korupční aféry, ale chci znát výsledek vyšetřování. Věřím v moc internetu. Také věřím ve schopnost vlády poradit si s korupcí,“ konstatoval 26letý aktivista vystupující pod přízviskem Kuej-wen-c'.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video