Čínský chovatel drůbeže si postavil ponorku | E15.cz

Čínský chovatel drůbeže si postavil ponorku

Podomácku zkonstruovaná ponorka, kterou vyrobil čínský kutil Tchan Jung
Podomácku zkonstruovaná ponorka, kterou vyrobil čínský kutil Tchan Jung
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínský podnikatel Tchan Jung se vynořuje ze zelených vod jezera u svého rodného města ve své podomácku vyrobené ponorce. Na svůj kutilský výtvor je náležitě pyšný. Dvoutunový stroj ostře oranžové barvy, pojmenovaný Šťastný beránek podle komiksové postavičky, sestrojil úplně sám, kousek po kousku. Po devíti měsících práce se dokáže ponořit až do osmimetrové hloubky.

Podomácku zkonstruovaná ponorka, kterou vyrobil čínský kutil Tchan Jung Autor: Profimedia.cz

„Tohle je vzduchová pumpa, která slouží k potápění a k vynoření nad hladinu,“ říká Tchan Jung a klidně dodává: „Nemám tu žádný nouzový východ.“

Tchan Jung se narodil dva roky předtím, než Beatles v roce 1968 přišli se svou Žlutou ponorkou. V tomto odlehlém kraji provincie Chu Pej v centrální Číně však stejně nikdy nikdo o žádné písni o ponorce neslyšel. Tchan Jung, který se živí prodejem drůbeže, začal stavět svou ponorku před dvěma lety. Prototyp si vyzkoušel v březnu. „Nikdy jsem nic takového ve škole nestudoval, všechno je dílem mé fantazie,“ prohlašuje.

Podomácku zkonstruovaná ponorka, kterou vyrobil čínský kutil Tchan Jung Autor: Profimedia.cz

Za veselého pokřiku přátel shromážděných na břehu se ponorka noří do vod jezera Tan-ťiang-kchou poháněna pěti autobateriemi. Tchan Jungova matka se od jeho vynálezu distancuje. „Odmalička měl takový ošklivý zvyk pořád něco vyrábět, hračky, lodě, děla … Radši se na něho nedívám, mám strach, je to nebezpečné,“ říká.

Tchan Jung patří k těm vynálezcům samoukům, kteří se v posledních letech pustili do stavění nejrůznějších strojů, například vrtulníků, ale také tanků, aniž by se ohlíželi na jejich využití v praxi. Patří k nim jeden holič z východočínského Če-ťiangu, který zkonstruoval vzducholoď vybavenou kolečky z pojízdného křesla. Koncem roku 2012 postavil rolník z Che-pej na severu Číny koule ze skleněného vlákna, které měly odolat apokalypse údajně předpovězené podle mayského kalendáře. Letos rolník Ťien Lin projel svým městečkem v provincii S'-čchuan na jihozápadě země v podomácku zkonstruovaném tanku.

Podomácku zkonstruovaná ponorka, kterou vyrobil čínský kutil Tchan Jung Autor: Profimedia.cz

„Jsou odhodlaní a nemají z ničeho strach, ani z výsměchu,“ říká umělec Cchaj Kuo-čchiang, který v roce 2010 v Šanghaji uspořádal výstavu o těchto amatérských konstruktérech. „Za komunistického režimu lidé žili a pracovali kolektivně, pro individualismus nebylo místo,“ dodává.

Pod hladinou tichých vod jezera není po Tchan Jungovi ani vidu, ani slechu. V hloubce osmi metrů může zůstat 45 minut. „Mohu zaručit bezpečnost až do deseti metrů hloubky, pak nevím, co se může stát,“ přiznal. Nakonec se však Šťastný beránek vynoří a Tchan se širokým úsměvem prohlašuje: „Žádný problém!“

Podomácku zkonstruovaná ponorka, kterou vyrobil čínský kutil Tchan Jung Autor: Profimedia.cz

Jeho ponorka ho stála v přepočtu přes 100.000 Kč a mnoho manželských nesvárů. „Až postavím další, ponořím se bez problémů do hloubky 30 až 50 metrů. Potřebuji jen silnější ocel,“ říká.

Jeho osmiletý synek je skeptičtější: „Už nemáme moc peněz a tatínek všechno utratí. Vůbec bych se nedivil, kdyby postavil další ponorku!“

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video