Co bude za pár dnů? Plzeň v roce příštím

Parkovací dům, sport park, ráj kutilů. Dojde i na západní obchvat. Takové změny čekají Plzeň v roce, který začne už za pár dnů. Na divadlo a stadion peníze v rozpočtu zatím nejsou

Tlak ekonomické krize sevře Plzni hrdlo i v příštím roce, město se ale přesto může na některých místech nadechnout a představit novinky, na které čekají obyvatelé už dlouhá léta.

Parkování i obchody

V polovině příštího roku představí město konečně parkovací dům Rychtářka, který pojme čtyři sta třicet aut a nabídne šestnáct set čtverečních metrů pro obchodníky. Na začátku jara se zase otevře ráj kutilů Hornbach v ulici U Prazdroje. U Borské přehrady dostaví třetí městský obvod obří sportpark i s umělým jezírkem na koupání za devadesát milionů korun. Na Mikulášském náměstí na jaře přibudou nové stromy a lavičky a lidi z okolí potěší jeho první proměna díky částečné rekonstrukci. Nové tramvajové koleje se budou pokládat na Severním předměstí a začít by měla i stavba trati z Klatovské třídy na univerzitu.

Na Zeleném trojúhelníku přibude tzv. Centrum elektrotechnické za sedm set milionů korun. Na opačnou stranu města, do lochotínského areálu fakultní nemocnice, se na začátku roku přesune onkologické a radioterapeutické oddělení z Fodermayerova pavilonu v Doudlevcích. Kraj s městem začnou konečně stavět západní obchvat. Divadlo a stadion nebude Nejvíc očekávané stavby v Plzni mají před sebou ale i v novém roce velký otazník. Divadlo ani přeměna stadionu ve Štruncových sadech na ryze fotbalový stánek se do městského rozpočtu nevešly. Zatím. Nové vedení radnice chce ještě podobu rozpočtu předělat. Město má ve vyrovnaném rozpočtu připravenou jednu miliardu korun na investice, kolonku s titulem nové divadlo nebo fotbalový stadion v něm ale najít nelze. Obě vládnoucí strany, občanští a sociální demokraté, přitom lákaly voliče právě na tyto stavby.„Jsou to stále naše priority,“ tvrdí opakovaně ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký v souvis

losti s výstavbou nového divadla a rekonstrukcí fotbalového stadionu. Přeměna Městského stadionu ve Štruncových sadech má začít přitom podle slibů příští rok, náměstek z ČSSD mluví o nutnosti dotačních peněz. Ty se ale na stánek pro profesionální klub budou shánět těžko. Divadlo v Jízdecké ulici vyjde na téměř jednu miliardu korun, příští rok se má na uzavřeném „cirkusplace“ začít s přípravnými pracemi. Část peněz chce město získat prodejem budov gymnázií a Komorního divadla Plzeňskému kraji, další finance mají přitéci z evropských dotací a státního rozpočtu. Bývalý strážce městské pokladny, Vladimír Duchek, ale upozorňuje, že bez zadlužení Plzeň obě akce nezvládne.

„Nelze je udělat najednou, jedině po etapách. A je skoro nemožné souběžně stavět bez nějakého druhu úvěru,“ varuje Vladimír Duchek. Nejvíc spolkne školka Plzeňské obvody ještě čeká vyjednávání s vedením města o větších investicích, na kterých by se měla velká radnice podílet. Většinou ale už mají připravené priority, jak s penězi ze své kasy naloží. Lochotínští nasměrují většinu ze svého čtyřicetimilionového rozpočtu na investice do oprav šedesáté mateřské školy v Manětínské ulici, ta pohltí plných osmadvacet milionů korun. Čtyři a půl milionu korun bude stát rekonstrukce Senecké ulice a stejnou sumu spolknou dohromady parkoviště u lochotínského úřadu a ve Strážnické ulici. Ostrov, park a náměstí Ve druhém městském obvodě počítají s rozjezdem Božkovského ostrova, kde má postupně vzniknout nová sportovně relaxační zóna doplňující Škoda sport park v Doudlevcích.

„Je potřeba začít s inlinovou dráhou za čtyři miliony korun,“ hlásí Václav Brousek ze slovanského úřadu. Soukromý investor postaví na místě parkoviště u obvodní radnice příští rok bytový dům Koterovská a bytové domy vyrostou i na Bručné. Správa veřejného statku dokončí na Slovanech rekonstrukci Jiráskovy ulice za více než sedmnáct milionů korun. Deset milionů spolkne vylepšení Mikulášského náměstí, které na svou rekonstrukci čeká už více než deset let. V plánech správy je i výstavba parku U Ježíška, která v první fázi spolkne jeden milion korun. Opravovat se bude také v Božkově – na řadu se dostanou ulice Ve Višňovce a K Hrádku.

Nejdůležitější je koupání Na Doubravce plánuje nový starosta pohnout se dvěma problémy, které podle něj obvod dlouho trápí. „Měli bychom konečně vyřešit koupání, abychom lidem mohli nabídnout nějakou možnost přímo na území čtyřky. A taky se musí posunout řešení místní radnice, stávající stav je nevyhovující jak pro úředníky, tak pro občany, kteří do budovy chodí,“ říká Milan Chalupný. Zatím neslibuje konkrétní termín, příští rok by měl být ale zásadním zlomem. Vánoční dárek Ohromný posun by měla zaznamenat v příštím roce Západočeská univerzita v Plzni. Začne se stavět Regionální centrum elektrotechnické, které zajistí více než padesát pracovních míst. Centrum spolkne sedm set milionů korun, většinu nákladů ale pokryjí evropské granty. A dočkali se také učitelé i žáci Ústavu umění a designu, v pondělí se konečně pokládal základní kámen dlouho odkládané nové budovy.

„Zahájení stavby je vánočním dárkem pro pět set pedagogů, pracovníků a studentů ústavu, kteří se již velmi těší na okamžik, kdy se budou moci nastěhovat do nových prostorných ateliérů, dílen, počítačových studií a kanceláří,“ raduje se Josef Mištera, ředitel Ústavu umění a designu. Postavení budovy bude stát dvě stě dva miliony korun, z ministerstva školství získala univerzita 190 milionů. Do nového sídla, které bude součástí univerzitního areálu na Borech, se Ústav umění a designu přestěhuje přibližně za dva roky.