Co lze vidět z výšky: kašny, parky i bunkry za městem | E15.cz

Co lze vidět z výšky: kašny, parky i bunkry za městem

Jak vypadá Opava shora? Je to město plné korun stromů, starobylých střech a věží i pečlivě střižených zahrad.

Opavu a její obyvatele v ulicích mohou lidé pozorovat z menší i větší výšky. Po vyšlápnutí několika desítek schodů se každému otevře pohled, na který dlouho nezapomene. Reportéři Sedmičky vystoupali na dvě věže a rozhlednu.

Mumraj v centru

Přes sto devadesát schodů musí zdolat každý, kdo se chce dostat na vyhlídkový ochoz radniční věže Hlásky. Cestu si může ulehčit výtahem, přijde však o pohled na sto let staré fotky opavských ulic, pověšené na zdi podél schodiště.
Ve věži, která před třemi lety prošla opravou, to voní dřevem a s každým dalším patrem se návštěvník díky stálé expozici dozví víc o její historii. Nízká bílá dvířka na konci vedou na úzký ochoz, po kterém si lidé obejdou věž dokola.
„Na Hlásce jsem byla už třikrát. Líbí se mi pozorovat mumraj v centru. Když se v sobotu dopoledne vyvede počasí, je tam spousta lidí,“ říká Opavanka Milena Pavlíková.
Podle mluvčího radnice Jana Šindlera mají největší kouzlo vánoční večerní výstupy. „Mají atmosféru. Na náměstí vánoční trhy, všechno slavnostně svítí a město je pod sněhem,“ líčí Šindler.
Z Hlásky je vidět prstenec parků, který vede od muzea kolem minoritského kláštera až ke spořitelně. I zapomenutý žebřík na střeše jednoho z domů na Pekařské, jemuž časem odpadlo pár příček. Člověk se přesvědčí, že koule v kašně na Horním náměstí není tak docela uprostřed, a vidí, co vozí na střeše opavské duobusy. Při pohledu shora překvapí obrovská rozloha kateřinského sídliště i množství vysokých komínů ve městě.

Cukrovar i nemocnice

Jednou za čas se lidem otevře kostel svaté Hedviky. Ačkoliv je jeho kubisticky pojatá věž o pár metrů nižší než Hláska, po zdolání náročnějšího výstupu se člověku zatají dech. Vidí téměř celé město, může si najít svoji ulici i dům.
„Je odtud nejhezčí pohled na Opavu. Centrum je v dolíku, takže i když je výška věže srovnatelná s Hláskou, jsme mnohem výš,“ vysvětluje Pavel Solnický z farnosti, která se o kostel stará. „Výhledu z Hlásky také stíní spousta budov. Tady nejsou,“ dodává Solnický.
Z věže kostela je vidět linie bunkrů za Opavou, za kterou už se rozkládá Polsko. Z městské zástavby ční věž Hlásky, konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie, červeného kostela, v němž sídlí archiv, i kopule Mariana. Návštěvník dohlédne na Bezručovo náměstí, vidí shora věznici, nemocnici, Dukelská kasárna, fotbalový stadion, cukrovar i západní nádraží.
I samotný výstup je zážitek. Kostel nebyl za první republiky dokončený a je to znát dodneška. Po několika desítkách schodů začíná na zdech věže chybět omítka a schodiště lemuje pouze nezakrytá cihlová zeď.

Město a okolí

Milovníci výletů ocení rozhlednu Šance. Už čtyři roky stojí tato dřevěná stavba v Jakubčovicích u Hradce nad Moravicí a vedou k ní hned dvě turistické stezky.
Lidem nabídne pohled nejen na Opavu, ale i její rovinaté okolí, kde jsou roztroušeny další obce – Raduň či Vršovice. Mezi stromy svítí bílá věž hradeckého zámku, při troše štěstí lze vidět Beskydy i Jeseníky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.