Co s vrakem? Město se postará | e15.cz

Co s vrakem? Město se postará

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Peníze za odtah se městu podaří dostat od majitele auta jen v minimu případů.

Bílé tričko s kalhotami poházené na zadním sedadle a bedna stejné barvy dává tušit, že bílý trabant na parkovišti v Mánesově ulici patří pekařovi. Jenže napůl odpadlý výfuk, poloprázdné pneumatiky a propadlá známka o technické kontrole a emisích je jasným důkazem toho, že autem už dlouho nikdo nejezdí. Podobných vraků v ulicích Klatov odhalil test Sedmičky hned několik.

Odstranit je ale bývá většinou na bedrech města. Majitel vraku se odstěhuje, auto změní majitele nebo je dotyčný k nezastižení. To jsou nejčastější důvody, proč náklady za odtah auta a následnou likvidaci platí radnice ze svého. Hned tři vraky objevila Sedmička na sídlišti pod Hůrkou. Zelený Renault Megane na parkovišti je už při okrajích zarostlý trávou. Technická kontrola mu prošla v srpnu před dvěma lety.

Anonymní sídliště

„Když přijedu kolem šesté z práce, volné místo na parkovišti je vzácností,“ stěžuje si David Ponocný. V jednom z panelových domů na sídlišti bydlí. Zhruba před měsícem tu objevil další vrak. „Bílý Citroën Berlingo. Uvnitř jsou poházené boty, rozházené sirky a natažené lano. Kapota je plná holubího trusu. Ale technická kontrola platí do konce roku. Možná, že auto někdo ukradl a jen si ho sem odložil,“ myslí si Ponocný.

Jen o pár ulic dál na sídlišti stojí krémová Škoda 120. Na okénku řidiče jsou stopy po lepence. Majiteli asi vadila písemná výzva na odstranění auta. Dokonce i kola přifoukl, aby auto budilo dojem, že se s ním jezdí. Ale kolemjdoucí muž Sedmičku upozornil, že tomu už dávno tak není. Další vrak odhalil test Sedmičky v Komenského ulici. A v případě modré Škody Felicie v Suvorovově ulici není patrné, zda jde o vrak, nebo jen majitel někde vytrousil zadní SPZ.

Děravý zákon

Výzva na odstranění vraku na webových stránkách města a vylepená na vraku se ve většině případů mine účinkem. „Zjišťování majitele auta je často hodně obtížné. Odstěhuje se, nereaguje na výzvu, prodá auto,“ vysvětluje Jaroslava Valešová z klatovské radnice.

Město pak většinou odstraní vrak na vlastní náklady a pak se pokusí peníze vymoci od majitele. To se ale podaří jen v minimu případů. Odtah auta vyjde na dva tisíce korun. Zákon je benevolentní i vůči majitelům aut, kteří se rozhodnou na čas autem nejezdit a SPZ uloží do depozita odboru dopravy na klatovské radnici.

„Takových žadatelů je pořád dost,“ říká Antonín Nauš z odboru dopravy. Auto by pak měl jeho majitel odstranit ze silnice nebo z parkoviště. „To ale zákon nenařizuje. A hodně lidí toho zneužívá,“ dodal Nauš.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video