Detektivka Pierra Lemaitra cvičí se čtenářovými city | e15.cz

Detektivka Pierra Lemaitra cvičí se čtenářovými city

Pierre Lemaitre sklízí pochvaly od kritiků i laické veřejnosti
Pierre Lemaitre sklízí pochvaly od kritiků i laické veřejnosti
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Stanislav Šulc

Stanislav Šulc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Současná vlna obliby především skandinávských detektivek má pozitivní vliv na detektivkářské klima i v dalších zemích. Díky zvýšenému zájmu o krimi příběhy se stále více velmi dobrých spisovatelů pouští do tohoto žánru.

Platí to především pro Spojené státy americké a Francii. Z Ameriky například pochází globální bestseller Zmizelá od Gillian Flynnové, v zemi galského kohouta sklízejí mimořádnou odezvu detektivky Pierra Lemaitra. Nakladatelství Kniha Zlín vydala jeho román Alex, který je druhým dílem série o detektivovi Camillu Verhoevenovi. I čeští čtenáři tak mohou posoudit, jak mimořádný Lemaitre je.

Na rozdíl od skandinávských detektivek, které jsou sice čtivé a mnohdy brutální, ale zároveň vlastně konvenčními žánrovými kusy, Lemaitre jde dál. Na základně hloubkové analýzy žánru a jeho základních stavebních kamenů píše stejně jako Flynnová detektivky daleko sofistikovanější. Lemaitre v Alex podobně jako Flynnová ve Zmizelé polemizují se samotnou podstatou zločinu a statusu oběti.

Alex je krásná dívka, kterou unese tajemný muž. Zavře ji do klece v jakémsi opuštěném skladu. Občas si ji chodí vyfotit, odmítá s ní mluvit, ani ji nechce zneužít. Chce ji vidět chcípnout, jak sám říká. Unesenou dívku se snaží zachránit detektiv Verhoeven a celý jeho tým. Dokonce najdou i únosce, ale ten se raději zabije, než by jim prozradil polohu Alexina vězení.

Co když je to ale všechno trochu složitější. Co když je Alex ve skutečnosti někým úplně jiným a její únos je jen logickým vyústěním jejího dosavadního života? A kdo je vůbec Alex? Existuje taková osoba, nebo to je jen jedna z mnoha masek, které na sebe bere ústřední (anti)hrdinka?

Přes značnou psychologizaci ale kniha stále zůstává detektivkou, protože klíčové je Verhoevenovo pátrání po Alex. Lemaitrův styl je v tomto románu daleko konvenčnější a střídmější (což je pro detektivky typické) než třeba v jeho poslední knize Na shledanou tam nahoře (česky vyšla před Vánoci). Doufejme, že postupně vyjdou i další knihy z této překvapivé série.

Pierre Lemaitre: Alex
Nakladatelství: Kniha Zlín, 2014
Překlad: Helena Beguivinová
Hodnocení: 80 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video