Do strakonického sexshopu chodí Poláci a lidé z okolí. Místní se stydí | E15.cz

Do strakonického sexshopu chodí Poláci a lidé z okolí. Místní se stydí

Slávka Petráková

Erotické pomůcky. V některých lidech vzbuzují stud, v jiných pohoršení, další si bez nich svůj život neumí představit. Redaktorky Sedmičky strávily jeden den v sexshopu ve Strakonicích.

Kožené biče, latexové prádlo, videokazety, DVD, vibrátory. Erotické pomůcky seženou lidé na Písecku a Strakonicku jen v jediném obchodě.
Sexshop otevřela Natalie Jandová ve Strakonicích se svým manželem už v roce 1995. V začátcích měl dvě patra. Dnes se vejde do jedné menší místnosti. V polovině devadesátých let býval podle Jandové o erotické pomůcky mnohem větší zájem než dnes.
„Hodně to ovlivňuje internet, lidé tam mohou koupit věci anonymně. Tady se ještě pořád stydí. Kdyby teď někdo přišel, když jste tu, tak si o nic neřekne. Raději odejde,“ popisuje majitelka obchodu.
A má pravdu. Chvíli poté přichází muž a žena středního věku. Prodavačka na redaktorky kývá, aby počkaly venku.
Po pěti minutách zákazníci vycházejí ven. „Chtěli jen žertovný předmět,“ odpovídá Jandová.
Žertovné předměty, které si dříve dávali kolegové z práce při životních jubileích, už moc na odbyt nejdou. Ani kdysi oblíbené kondomy ve tvaru zvířátek. Kvůli stánkovému prodeji DVD téměř není zájem ani o pornokazety. Nejčastěji prý lidé kupují vibrátory. Zákazníci mají zájem ale i o nafukovací panny, důtky, biče a podobné pomůcky. Nejčastějšími návštěvníky jsou podle Natalie Jandové lidé středního věku, ale výjimkou prý nejsou ani sedmdesátníci. Mladí, kteří více experimentují, kupují třeba pouta s kožíškem.
Nakupující moc sdílní nejsou. Spíše ženy než muži. Pokud přijde manželský pár nebo partneři a vybírá žena, muže pobouří, že chce podstatně větší vibrátor, než jaká je realita. Mladá generace nákupy v sexshopech neřeší. „Neznám mezi svými vrstevníky moc lidí, kteří by tam často nakupovali. Vzpomínám si jen, jak se mi chlubila kamarádka, že si tam koupila něco z latexu. Myslím, že nakupování v sexshopech nemůže nikoho pohoršovat,“ říká asi pětadvacetiletý mladík před obchodem.
Ve strakonickém sexshopu už jeho majitelka leccos zažila. „Jednou sem přišel mladík s velkou sportovní taškou. Bylo vidět, že je prázdná. Když jsem se ho ptala, co shání, řekl, že nic. A co si přeje? Také nic. Lekla jsem se, že chce třeba vykrást obchod. Napsala jsem tedy manželovi sms, aby raději přišel,“ vzpomíná. Mladík se osmělil, až když žena z prodejny na chvíli odešla. „Manželovi pak řekl, že by chtěl nafukovací pannu, ale nevěděl, jak bude velká, proto si raději přinesl cestovní tašku,“ usmívá se Jandová.
Více než Strakoničtí navštěvují sexshop lidé, kteří městem jen projíždějí, protože kolem vede silnice z Českých Budějovic na Volyni. Dříve to byli Němci, protože bylo české zboží pro ně laciné, teď to jsou německy mluvící Poláci. Hodně zákazníků je z Písku. „V Písku byl donedávna také sexshop, ale zrušili ho. A lidi stejně spíš dojížděli sem, protože je tu nikdo nezná,“ vysvětluje Jandová.
Během reportáže se situace s příchodem zákazníků a odchodem redaktorek ještě několikrát opakovala. Jedinému, komu přítomnost lidí nevadila, byl muž ze sousedního okresu. Bývá občasný zákazník a i před redaktorkami si prohlížel katalog zboží.
Ve strakonickém sexshopu mohou nakupovat pouze zákazníci nad osmnáct let. Děti jen pokud jsou v doprovodu rodičů. „Jsem ráda, že je obchod na okraji města a že jsou školy daleko. Děti sem skoro nepřijdou,“ zdůrazňuje Natalie Jandová.
Sousedé si na obchod zvykli, ale nakupovat tam nechodí. „Za ta léta už se nesetkám s ničím, co by mě překvapilo. Vadí mi jen jedno, chlapi odjinud se tu a tam zajímají i o to, jestli s obchodem nejsou spojené i jiné služby. S těmi jsem hotová hned a i v cizí řeči,“ dodává Natalie Jandová.

Autor: Slávka Petráková
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!