DPH u nových bytů se zatím měnit nebude | E15.cz

DPH u nových bytů se zatím měnit nebude

Ministerstvo financí v současnosti neuvažuje o změnách v dani z přidané hodnoty placené u nových bytů a stavebních prací. Oznámil to mluvčí tohoto resortu Ondřej Jakob. Reagoval tak na požadavky Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) a některých developerských firem, aby se DPH například u výstavby bytů snížila.

Ministerstvo financí v současnosti neuvažuje o změnách v dani z přidané hodnoty placené u nových bytů a stavebních prací. Oznámil to mluvčí tohoto resortu Ondřej Jakob. Reagoval tak na požadavky Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) a některých developerských firem, aby se DPH například u výstavby bytů snížila.

Stavebníci navrhli již v prosinci, aby stát pro oživení bytové výstavby snížil daň až do roku 2013 z nynějších devíti na původních pět procent, případně ji zcela zrušil. Stejný návrh podali i v případě oprav bytového a domovního fondu. U ostatních stavebních prací by svaz chtěl DPH snížit na devět procent. „Snížením výše DPH na nula až pět procent po omezenou dobu dvou až tří let dojde ke snížení cen bytů, a tím k oživení poptávky,“ uvedla realitní společnost Ekospol. Podle představitelů této firmy by dopad snížení sazby DPH na příjmy do státní pokladny byl zanedbatelný, naopak jej převáží příjmy z ostatních daní prosperujících stavebních firem a developerů. Ministerstvo však nyní podle mluvčího se změnami v DPH ve stavebnictví nepočítá. „Případné další snižování daňové zátěže by se týkalo především přímých daní,“ poznamenal Jakob.

#####Nižší daň u sociálního bydlení

Do snížené sazby DPH, která v souvislosti se schválenou vládní reformou vzrostla od ledna 2008 z pěti na devět procent, spadá takzvané sociální bydlení. Jeho definici podle odborníků odpovídá většina bytů i domů v Česku. Do kategorie patří rodinné domy s plochou do 350 metrů čtverečních a byty do 120 metrů čtverečních. Na ostatní byty a domy se vztahuje 19procentní sazba DPH. Sníženou sazbu DPH je možné uplatnit podle již dříve zveřejněných instrukcí české daňové správy také na některé stavební a montážní práce při změně již dokončeného rodinného nebo bytového domu. Podmínkou je, aby se prováděnými pracemi nezměnil charakter stavby.

#####Novostavby se zatížily daní z nemovitosti

Majitelé novostaveb budou muset nově platit daň z nemovitosti. Dosavadní osvobození od daně na 15 let je podle ministerstva financí nesystémovým a diskriminačním opatřením. Ministr financí Miroslav Kalousek to označil za „přežitý nástroj podpory bytové výstavby“, který se ruší na základě požadavku starostů obcí, neboť výnos z daně je příjmem obecních rozpočtů. „Dochází k velmi obtížně pochopitelným situacím, kdy si obecní zastupitelstvo odhlasuje trojnásobné, čtyřnásobné zvýšení daně z nemovitostí. Starým domorodcům se zvýší několikanásobně odvodová povinnost a těch naplavenin, které tam přišly jako noví sousedé a postavily si domy, se to v zásadě netýká, protože jsou na 15 let osvobozeni,“ uvedl již dříve ministr. Dosavadní osvobození od daně u novostaveb bude naposledy platit v tomto roce. Výjimkou jsou nemovitosti, kde byly provedeny ekologické úpravy, například změna v sytému vytápění, přechodem na obnovitelné zdroje. Zde osvobození od daně zůstává až do roku 2012.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!