Svatba, doprovod k lékaři či hledání práce: Pravidla pro pracovní volno od června 2025

Práce (ilustr.)

Práce (ilustr.) Zdroj: e15 (Midjourney)

onk

Spolu s tzv. flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost i novela, která upravuje pravidla pro osobní překážky v práci. Tyto změny zasáhnou do každodenní praxe firem – od plánování směn přes náhrady až po nastavení procesů v HR systémech.

Novela nařízení vlády č. 590/2006 Sb. zpřesňuje například pravidlo pro čerpání volna při uzavření manželství: zaměstnanec má nárok na dva dny volna a náhrada mzdy či platu bude výslovně náležet za den konání obřadu, což odstraňuje dosavadní výkladové nejasnosti.

Nově se v textu výslovně uvádí, že manželstvím se pro účely nařízení rozumí i registrované partnerství, čímž se sjednocuje postavení partnerů bez ohledu na formu svazku. „Překážky v práci nejsou jen právní formalitou. V praxi představují momenty, kdy lidský a organizační přístup firmy může ovlivnit i její pověst,“ říká Anna Kevorkyan, CEO portálu JenPráce.cz.

Zpřesnění se týká i doprovodu blízké osoby k lékaři – nově je uvedeno, že volno náleží i za cestu zpět od lékaře.

Při úmrtí v širší rodině, například prarodiče či vnuka, již nebude nutné prokazovat, že zaměstnanec strávil na pohřbu „nezbytně nutnou dobu“. V těchto situacích mu bude náležet celý den volna.

Při úmrtí manžela, druha nebo dítěte má zaměstnanec stejně jako doposud nárok na dva placené dny volna a další den na účast na pohřbu. Nově může dle svého rozhodnutí využít až pět dnů neplaceného volna navíc. „Pro zaměstnavatele to znamená větší právní jistotu v některých dosud nejasných případech,“ uvádí Blanka Baierová, advokátka z kanceláře Dostupný advokát.

Volno na hledání práce nově závisí na důvodech výpovědi

Jednou z významných změn je také úprava volna pro hledání nového zaměstnání. Od června se bude zohledňovat, podobně jako u délky výpovědní doby, z jakého důvodu pracovní poměr končí.

Obecně budou mít zaměstnanci nárok až na čtyři dny volna. Tedy v případě, že dává výpověď zaměstnavatel (a nejsou to sankční důvody) anebo pokud se uzavírá dohoda o ukončení pracovního poměru, tak má zaměstnanec nárok na placené volno, tedy s náhradou mzdy nebo platu. Pokud ale dá například výpověď sám zaměstnanec, bude mít nárok na čtyři dny neplaceného volna. Pokud dojde k výpovědi zaměstnavatele z tzv. sankčních důvodů, například pro porušení pracovních povinností zaměstnance, vzniká nárok pouze na dva dny neplaceného volna.

Změna se týká i možnosti čerpání volna pro využití poradenství Úřadu práce. Toho lze využít po vyčerpání výše uvedených dnů pracovního volna – v délce až dvou dnů.

„Nová úprava přesněji rozlišuje životní situace zaměstnanců a přináší firmám lepší přehled při plánování personálního pokrytí,“ dodává Anna Kevorkyan.