DTZ: Investice do nemovitostí v Česku letos poklesnou | E15.cz

DTZ: Investice do nemovitostí v Česku letos poklesnou

Investice do nemovitostí v Česku v loňském roce dosáhly druhé nejvyšší úrovně od roku 2007, a to přibližně ve výši 2,2 miliardy eur (přes 50 miliard korun). „Očekáváme, že objemy investic v důsledku vyšších nákladů na vlastní kapitál investorů i snížení dostupnosti dluhového financování poklesnou. V zásadě ale jak banky, tak investoři se chrání proti riziku,“ uvedl Ryan Wray, vedoucí investičního oddělení v pražské kanceláři mezinárodní poradenské společnosti DTZ.

„Banky zareagovaly zvýšením dluhových marží o 300 bazických bodů nad Euribor a zaměřily se na minimální podíl pokrytí dluhu příjmy v poměru 1:1,25, zatímco cílem investorů jsou vyšší výnosy, příslib silných nájemců a dlouhodobě zajištěný příjem,“ dodal.

Banky jsou nyní ochotny financovat investiční transakce napříč všemi segmenty komerčních nemovitostí, tedy obchodní, kancelářské i industriální projekty. Podmínky se však liší nejen v závislosti na kvalitě kupované nemovitosti, ale také na aktivitách banky či investora v daném realitním sektoru. „Každá banka zaplesá, když se kupuje prvotřídní kancelářská nemovitost dlouhodobě obsazená nájemci, kteří se objevují v žebříčku 500 nejúspěšnějších firem. Neznamená to však, že by nebyla šance zajistit dluhové financování pro akvizice nemovitostí v sekundárních lokalitách a s kratšími nájemními smlouvami. Za předpokladu, že jsou naplněny základní parametry nemovitosti z hlediska lokality a kvality stavby, navíc je zajištěna přiměřená zbývající délka nájmu na zhruba tři roky a podíl pokrytí dluhu příjmy ve výši 1,25, banky jistě nabídnou odpovídající finanční podmínky,” míní Wray.

Bez ohledu na opatrnější politiku bank objemy investic v posledním kvartále loňského roku rostly. Na kontinentální úrovni o sedm procent a v celkovém meziročním souhrnu až o 17 % v porovnání s třetím kvartálem 2011. Investoři v České republice tyto výsledky ještě překonali, když loni uzavřeli realitní akvizice za 2,2 miliardy eur, čímž se přiblížili mnohem většímu trhu v Polsku, kde bylo loni do komerčních nemovitostí investováno 2,5 miliardy eur.

V letošním roce zůstanou výnosy z nemovitostí podle předpovědi DTZ stabilní; u prvotřídních kancelářských nemovitostí jsou yieldy (neboli míra výnosu) kolem 6,25 - 6,50 %, u maloobchodních nemovitostí kolem 6,00 až 6,25 % a u průmyslových nemovitostí se pohybuje dokonce ve výši 8 % v případě, že jsou zajištěné dlouhodobé pronájmy bonitními nájemci. „Celková nálada a opatrnost všech hráčů mají na tuzemském investičním trhu v prvních měsících letošního roku za následek nižší aktivitu. Nicméně do poloviny roku očekáváme uzavření několika větších transakcí, které by mohly trh opět rozhýbat,“ uzavírá Wray.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!