Eiffelovka mění první patro a zaměřuje se na ekologii | E15.cz

Eiffelovka mění první patro a zaměřuje se na ekologii

Eiffelova věž
Eiffelova věž
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejznámější památka francouzské metropole Eiffelova věž se zaměřuje na ekologii a po brzké instalaci solárních panelů a větrných turbín si bude sama vyrábět část elektřiny, kterou potřebuje ke svému provozu. Oznámila to dnes společnost SETE, která slavný pařížský objekt spravuje.

Rozlehlé první patro věže se začalo rekonstruovat a modernizovat s cílem lépe ji zpřístupnit a učinit ji atraktivnější a ekologičtější, řekl podle agentury AFP na tiskové konferenci předseda SETE (Société d'exploitation de la tour Eiffel) Jean-Bernard Bros.

První patro ve výšce „jen“ 57 metrů je nejméně navštěvovaným patrem věže, která měří více než 300 metrů. To se podle SETE nejspíš změní poté, co se turistům nabídne v prvním patře chůze po průhledné podlaze nad velkým prázdným prostorem mezi čtyřmi sloupy Eiffelovky.

Nově umístěné malé větrné turbíny, panely a systém na zachycování dešťové vody zlepší energetickou výkonnost věže o zhruba 30 procent, upřesnil Bros. Bude zde také nový kongresový sál a zdejší obchody, muzeum a restaurace budou renovovány.

Práce mají skončit koncem roku 2013 a nevynutí si uzavření patra, ujistil šéf společnosti. Náklady mají činit 25 milionů eur (633,4 milionu korun). Vše hradí SETE, jejímž podílníkem je Paříž, které věž patří, a několik dalších investorů. Provoz věže je prý rentabilní a nevyžaduje dotace.

Eiffelova věž, která byla postavena u příležitosti světové výstavy v Paříži v roce 1889, patří k nejnavštěvovanějším placeným památkám na světě a její obliba stále stoupá. Loni sem přišlo 7,1 milionu návštěvníků, zatímco začátkem 80. let to bylo kolem tří milionů.

Autor: nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.