Epopej do Tokia odletí v únoru 2017, pak zamíří do Číny

Slovanská epopej se vrátila do Veletržního paláce

Slovanská epopej se vrátila do Veletržního paláce Zdroj: ctk

Slovanská epopej
Slovanská epopej
Slovanská epopej, Alfons Mucha, umění
Slavná Muchova Slovanská epopej
Slavná Muchova Slovanská epopej
10
Fotogalerie

Cyklus obrazů Slovanská epopej od Alfonse Muchy do Tokia odletí v únoru příštího roku, výstava tam začne 7. března. Poté se přesune do Číny, zhruba od poloviny příštího roku. Galerie pracuje na definitivní verzi smlouvy o zapůjčení. Ve třech čínských muzeích zůstane do poloviny roku 2018. Ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková to dnes řekla na tiskové konferenci ve Veletržním paláci, kde je epopej prozatím umístěna.

"Mezi naší a čínskou stranou ještě podrobné memorandum nevzniklo. Prozatím jsme podepsali jen stručnou formu dohody, která deklaruje zájem putovní výstavu uspořádat. Definitivní memorandum bude v průběhu několika měsíců," uvedla Juříková.

Od března příštího roku bude 20 Muchových rozměrných pláten umístěno v Tokiu. Podle kurátorky Vlasty Čihákové Noshiro japonské muzeum očekává, že náklady budou vyšší než příjmy z výstavy. "I kdyby bylo 3000 návštěvníků denně, tak budou v červených číslech. Japonci jsou připraveni na té výstavě tratit," uvedla.

V říjnu a listopadu tohoto roku se do Prahy přijedou na epopej podívat japonští novináři. Příští rok bude v Japonsku rokem české kultury u příležitosti 60 let od obnovení diplomatických vztahů obou zemí.

V Číně až do března 2018

Po třech měsících v Japonsku by se epopej měla přesunout do Číny, podle ředitelky Juříkové zatím nejsou termíny definitivní, protože není uzavřena konečná smlouva. "V červnu jsme podepsali memorandum, kde rada vyjadřuje souhlas s cestou epopeje do Číny. Smlouva pak bude mezi Galerií hlavního města Prahy a čínskou stranou," řekl pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Prozatím se počítá s tím, že od července do října 2017 by obrazy měly být vystaveny v muzeu v Nan-ťingu, poté do března 2018 v Kuang-tungu a nakonec v Chu-nanu.

Podle kurátora Tomáše Bergera jsou obrazy, které vznikaly v letech 1912 až 1926, ve výborném stavu. "Jsou jako včera namalované na to, co všechno zažily. Mucha je vytvořil s tím, že budou rolována," řekl dnes novinářům. Současné podmínky a vystavování v muzeích jsou podle něj nejlepší zacházení od vzniku obrazů.

Pojištěno na téměř 11 milionů eur

"Odchylky mezi vlhkostí a teplotou mezi jednotlivými muzei se pohybují v řádu jednoho nebo dvou stupňů Celsia," upřesnil Libor Veselý z firmy Kunsttrans, která bude přepravu obrazů do Asie zajišťovat. Pojistná hodnota obrazů je nejméně 10,8 milionu eur. Přepravovat se budou navinuté na válcích s asi půlmetrovým průměrem, všechny obrazy navíc nesmí cestovat jedním letadlem. Váha jednoho plátna je asi 20 kilogramů.

Dílo bylo vystavováno už více než dvacetkrát v ČR i v cizině, poprvé v roce 1919 v Klementinu. Už v roce 1936 ale pražská městská rada nedoporučila epopej vůbec na výstavy zapůjčovat, protože vzhledem ke své technice a k obrovským rozměrům při transportu velmi trpí. Proti se postavili i někteří odborníci a žádají ministerstvo kultury, aby obrazy, které jsou kulturní památkou, nemohly vycestovat.

Dílo se za velké mediální pozornosti v roce 2012 přestěhovalo do Prahy z Moravského Krumlova, kde bylo desítky let vystaveno na tamním zámku. Plátna podle malířova odkazu patří Praze. Příbuzný malíře John Mucha s plánovaným turné nesouhlasí a podal kvůli tomu na Prahu žalobu. Přáním autora bylo, aby město epopeji vybudovalo samostatný výstavní pavilon, Praha chce do konce roku vybrat, kde by mohl stát.