Festival reSITE učiní z Prahy „ideální město k životu“ | E15.cz

Festival reSITE učiní z Prahy „ideální město k životu“

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pilotní ročník akce s podtitulem "Města jako místa pro život" na několik dní pozmění tvář české metropole. Na piazzettě Národního divadla vyroste obří bublina Rosy – multifunkční objekt z dílny berlínského umělecko-architektonického seskupení Raumlabor. V něm se kromě odborných diskuzí a workshopů zaměřených na městský design uskuteční také například interaktivní dílna pro veřejnost zaměřená na možné využití vltavského nábřeží. Pavilon Rosy bude přístupný veřejnosti od 25. do 27. Května, sdělili organizátoři.

Akce nabídne též výtvarný program a hry pro děti, prezentaci festivalu United Islands, společný tanec argentinského tanga nebo promítání dokumentárního snímku s názvem Urbanized. Zahrnuje též projížďku na kole s výkladem či „dočasný“ park na Náplavce. Řada předních architektů či urbanistů z různých koutů světa, stejně jako zástupci samosprávy, občanské iniciativy, developeři i řadoví občané, budou v Praze diskutovat o tom, jak zvýšit kvalitu života ve městě či vtáhnout obyvatele do dění ve veřejném prostoru.

Pořadatelé se pokusí definovat ideální město, které bude vstřícné k potřebám jeho obyvatel. Jak říkají, doba se vyvíjí a podoba měst s ní. „S realizací tohoto projektu přicházíme v době, kdy česká metropole řeší nový územní plán a kdy je transparentnost v jednání představitelů měst stále diskutabilnější záležitostí. Věřím, že se do připravovaných akcí s chutí zapojí nejen obyvatelé Prahy a napomohou tak společnými silami vytvořit nové vize o podobě tohoto města,“ uvádí ředitel festivalu Martin Joseph Barry.

Festival se koná pod záštitou primátora hl. města Prahy Bohuslava Svobody, Velvyslanectví USA v Praze a České komory architektů. Hlavními organizátory festivalu jsou reSITE, Architektonický Institut v Praze [ARCHIP] a Nadace Partnerství. Více informací o festivalu je na www.reSITE.cz, přesný program zájemci najdou zde: http://www.resite.cz/cs.php#program.

Leitmotivem festivalu, jenž se uskuteční na různých místech v Praze, je nástin možností, jak by se dala řešit nová podoba jeho nábřeží. K tématu se vztahuje řada aktivit, které vyvrcholí zmíněným provizorním parkem vytvořeným na Náplavce u Výtoně. V sobotu si zde návštěvníci budou moci za odborné asistence vytvořit vlastní lavičku, posedět v parku a zůstat i na odpolední grilování u řeky za hudebního doprovodu.

Na pátek a sobotu jsou připraveny netradiční městské hry pro dospělé v podání energické skupiny ISPY. Účastníkům nabídnou možnost poznat centrum Prahy z neobvyklých úhlů pohledu – na šlapadlech, na prkně, na mostech či na žebříku. Ukážou nejen zajímavá zákoutí, ale také, že veřejný prostor je možné využívat jako zábavnou platformu.

Jedním z hlavních bodů programu festivalu bude přednáška amerického architekta, autora přeměny Times Square a zakladatele norského krajinářského ateliéru Snøhetta, Craiga Dykerse. Tento klíčový přednášející festivalu reSITE promluví o veřejných prostranstvích v kontextech přírody a “lidské” přírody v sobotu od 16:00 na Nové scéně. Jeho mimořádná přednáška jistě zaujme nejen architekty, ale i příznivce kvalitního městského designu z řad veřejnosti.

Páteční i sobotní večer láká na piazzetu Národního divadla a do kina Světozor na dokument Garyho Hustwita Urbanized, jenž umožní nahlédnout do zákulisí městského plánování a představí rozmanitou sérii projektů městského designu. Ve filmu vystupují přední američtí architekti, urbanisté, politici, stavitelné i myslitelné včetně Normana Fostera, Oscara Niemeyera, Rema Koolhaase či Jana Gehla a výjimeční občané, kteří přispěli k pozitivní změně života ve vlastních městech. V sobotu bude projekce zpestřena následnou diskuzí o filmu za účasti hostů jako Alexandros Washburn (hlavní plánovač města New York) či již zmíněný architekt Craig Dykers.

O aktivní zábavu doplněnou estetickými zážitky se postará sobotní dopolední cyklojízda centrem Prahy. Ať už na vlastním či zapůjčeném kole na účastníky čeká okruh po pražských architektonických skvostech ve stylu neo-renesance s odborným výkladem. Na bicykl se během festivalu chystá usednout i jeden z hlavních hostů festivalu - významná newyorská urbanistka Janette Sadik-Kahn, tvůrkyně více než 400 km newyorských cyklotras neodolá šanci pokochat se pražskými památkami z „jiné“ perspektivy.
Nábřeží naživo! budou moci ztvárnit děti i dospělí v rámci stejnojmenného workshopu. Cílem je vyvolat debatu o možném využití vltavského nábřeží a užít si zábavu i inspiraci při společném navrhování. Workshop nabídne interaktivní diskuzi s moderátorem, komentovanou výstavu soutěže o nejlepší návrh pro vltavské nábřeží, vytváření modelu nábřeží z papíru a dřeva, ale nebude chybět ani výtvarná dílna pro nejmenší.

Dětem a jejich rodičům, stejně jako studentům a dalším zájemcům je určen workshop městské kresby Nakresli své město!, který je stejně jako předchozí workshop připraven na sobotu. Náplň neobvyklé dílny zavede její účastníky na historické náměstí, kde se mohou novým způsobem zapojit do veřejného prostoru a získat kladný vztah k městu skrze kreslení.

V sobotu a v neděli pak budou na piazzettě Národního divadla vystaveny designérské projekty finalistů mezinárodní soutěže Skanska Bridging Prague, jež si kladou za cíl zkvalitnění pražských nábřeží. Ostatně, nábřeží je předmětem i multidisciplinárního studentského workshopu UrbanACT; jeho účastníci budou v úterý a ve středu navrhovat podobu prozatímního parku na pražské Náplavce. Výsledkem dvoudenního úsilí bude intervence, která se ve čtvrtek a v pátek uskuteční právě na vltavském břehu na Výtoni.
Pomyslnou tečkou za prvním ročníkem festivalu reSITE se v ikonickém pavilonu Rosy v neděli stane společný tanec ve stylu argentinského tanga, který definitivně přesáhne hranice všech městských zážitků. Prostor bude i pro odpočinek a posezení s přáteli u kávy či občerstvení. Vítány jsou i rodiny s dětmi, pro něž budou připraveny nevšední stolní hry s městskou tématikou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video