Genetičtí mutanti komárů pomohou lidstvu v boji s nebezpečnou nemocí. Projekt financují Gatesovi | E15.cz

Genetičtí mutanti komárů pomohou lidstvu v boji s nebezpečnou nemocí. Projekt financují Gatesovi

Genetičtí mutanti komárů pomohou lidstvu v boji s nebezpečnou nemocí. Projekt financují Gatesovi
Vědec
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Marek Schwarzmann

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že komáři, respektive rozšířené nemoci jako následky jejich bodnutí mají na svědomí kolem 830 tisíc lidských životů ročně. Takto vysoká mortalita z nich tak činí nejsmrtivější zvíře planety, efektivnější než člověk. Nadpoloviční většina těchto úmrtí – zhruba 440 tisíc, je přitom na následky malárie. Vědci nyní vyvinuli generaci komárů, která by výše zmíněná čísla měla snížit.

Novou hlavní zbraní vědců se přitom stali sami komáři. Biotechnologická společnost Oxitec potvrdila, že disponuje již druhou, sofistikovanější generací upravených samečků komára druhu Anopheles albimanus. Ti svému potomstvu předávají genetickou chybu, která zajistí, že se samička nedožije fáze dospělosti – tedy okamžiku, kdy bodá a saje krev. Tím je de-facto eliminována možnost, že dojde k přenosu jakékoliv nemoci.

Samečci z další generace se přitom stávají samotnými nositeli chybného genu, který se tak může dále šířit. „Máme k dispozici více než dekádu testovanou a účinnou zbraň,“ uvedl provozní ředitel Oxitecu Thomas Bostick. Podle něj je navíc velmi snadné kontrolovat, jak moc tato genetická mutace komáří populaci postihla: kromě onoho genu, který samičkám zabraňuje dožít se dospělosti, jsou totiž samečkové vybavení další chytrou mutací – projevuje se u nich jemná fluorescence.

Miliardy od Gatesových

Vedení Oxitecu potvrdilo, že na aktivity spojené s namnožením deseti tisíc geneticky upravených samečků a s jejich vypouštěním nedávno obdrželo grant ve výši 4,1 milionu dolarů od Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
Roční předplatnéod 1899 Kč

Roční rozšířené předplatné E15 Premium

Získáte cenově nejvýhodnější roční printové předplatné magazínů E15 Premium (8 ks), zaměřené na témata z oblasti ekonomiky a byznysu. Více o magazínech E15 Premium zde.
Čtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
Měsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!