Hackeři ukradli v USA data milionů lidí, americké úřady podezírají Čínu | E15.cz

Hackeři ukradli v USA data milionů lidí, americké úřady podezírají Čínu

Washington
Washington
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy podezírají čínské hackery z krádeže osobních dat čtyř milionů lidí, které zmizely ze serverů amerických úřadů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na americké činitele. Data pocházela zejména z úřadu spravujícího osobní údaje federálních zaměstnanců a zahrnují období až do roku 1985. Čínské ministerstvo zahraničí označilo zmíněná obvinění, vznesená vůči Pekingu "bez důkladného vyšetření případu", za nezodpovědná.

Americký Vládní personální úřad (OPM), který mimo jiné poskytuje úředníkům bezpečnostní prověrky, podle agentury Reuters uvedl, že se jedná o údaje současných i bývalých zaměstnanců federálních úřadů.

Napadeny byly rovněž databáze ministerstva vnitra. Podle nejmenovaných činitelů mohou být krádeží dat dotčeni zaměstnanci jakéhokoli federálního úřadu, tedy například i tajných služeb.

Podle amerických úředníků byla ukradena data, která zahrnují období až do roku 1985. Jde tak nepochybně o jednu z největších krádeží dat federální vlády v dějinách. „Jde to do hloubky, až k datům z roku 1985. Znamená to, že pachatelé mohou mít informace o bývalých pracovnících federálních úřadů i o tom, co dělali po odchodu ze státních služeb,“ prohlásil zdroj agentury AP.

Hackerské pokušení

Zlodějům se do rukou dostala data narození, kódy sociálního zabezpečení a bankovní informace. To může podle expertů přivést pachatele i k pokusům vyzkoušet získaná hesla na jiných serverech, včetně těch, které obsahují informace o zbrojních systémech.

„FBI provádí vyšetřování s cílem zjistit, jak a proč k tomu došlo,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Republikánská senátorka Susan Collinsová podle AP prohlásila, že úřady podezírají z provedení útoku čínské hackery. Podle členky senátního zpravodajského výboru se „cizí velmoc úspěšně zaměřila na osobní data, která patří lidem s bezpečnostními prověrkami“.

OPM funguje jako personální agentura pro federální úřady a podle informací na svých internetových stránkách má na starosti 90 procent všech prověrek bezúhonnosti. Podle AP se již před rokem úřad stal terčem útoku vedeného z Číny, tehdy však k žádnému úniku dat nedošlo.

Peking se snaží bojovat

Čínské ministerstvo zahraničí zprávy o vině čínských hackerů odmítlo. Mluvčí čínské diplomacie Chung Lej prohlásil, že výroky amerických činitelů připisující Číně odpovědnost za hackerské útoky „bez důkladného prošetření případu… jsou neodborné a nezodpovědné“.

Podobně se již před tím vyjádřila čínská ambasáda ve Washingtonu, která zdůraznila, že Peking se snaží proti kybernetickým zločincům bojovat. „Snaha o rychlé závěry a hypotetická obvinění není zodpovědná a je kontraproduktivní,“ řekl mluvčí velvyslanectví Ču Chaj-čchüan.

Průnik do systému OPM a do databáze ministerstva vnitra prý odhalil detekční systém EINSTEIN používaný ministerstvem vnitřní bezpečnosti. Proč nebyl úřad útoku schopen zabránit, není jasné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.