Historický střed je v ulici Matky Boží

Radním by se v místech historického středu líbila fontánka nebo kámen.

Věděli jste, že historický střed Jihlavy je v ulici Matky Boží asi dvacet metrů ve směru od Masarykova náměstí? Že ne? Tak to nejste jediní! Podle průzkumu Sedmičky neměl nikdo z kolemjdoucích ani potuchy o tom, že právě prošel historickým středem.

„Jsem Jihlavan, ale nikdy jsem o tom neslyšel, že by v těchto místech měl být historický střed,“ podotkl Petr z Jihlavy. Podle Hany Peřinové by to byla určitě zajímavá informace pro turisty. „Dala bych na to místo nějaké označení, aby lidé věděli, že historický střed je právě zde,“ doplnila.

Historický střed krajského města Vysočiny, který leží v nadmořské výšce 520,5 metru, spočítali na katastrálním úřadě. „Je to bod, který tvoří těžiště n-úhelníku tvořeného historickými hradbami,“ vysvětlila mluvčí Katastrálního úřadu pro Vysočinu Ludmila Jedličková.

Střed města může být ale i mimo centrum. Záleží na tom, podle čeho se místo vyhledá.
O využití středu města na radnici mluvili zatím nezávazně. „Několik myšlenek už padlo, ale zatím se nepřipravuje žádný konkrétní projekt. Využití místa jako zajímavost pro obyvatele a turisty se přímo nabízí,“ poznamenal mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Jihlavskému primátorovi by se na místě, kudy prochází historický střed, líbila jednoduchá fontánka nebo v kameni zapsaná informace. S ohledem na prostor, je to podle něj zřejmě ale nemožné.
„Pokud se pod tímto místem nachází některá z chodeb jihlavského podzemí, mohl by zde být třeba průhled do nasvícené chodby, což by mohlo být atraktivní. Nicméně nejschůdnější by zřejmě bylo označení v dlažbě nebo na kovové desce uložené v zemi. Dalo by se například pracovat se symbolikou ježků či bodlinami namířenými do světových stran. Informace o středu města by pak mohla být například na fasádě některého sousedního domu,“ nastínil možnosti Jaroslav Vymazal.