Hongkong je Mekkou dlouhověkých, pomáhá jim aktivita a čaj | E15.cz

Hongkong je Mekkou dlouhověkých, pomáhá jim aktivita a čaj

Tyto ženy i přes svůj pokročilý věk pracují jako prodavačky oblečení na jednom z mnoha místních tržišť. (Foto: Profimedia)
Tyto ženy i přes svůj pokročilý věk pracují jako prodavačky oblečení na jednom z mnoha místních tržišť. (Foto: Profimedia)
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Můžete je spatřit hned za svítání pod mrakodrapy nebo v zahradách, rozrážejí vzduch v bojové choreografii: hongkongští senioři, zapálení hráči mahdžongu a horliví milovníci tai-či, čaje a zeleniny, jsou dnes ti nejstarší na světě.

Zatímco muži z čínské megapole drží světový primát v dlouhověkosti již více než jedno desetiletí, zdejší ženy předstihly Japonky poprvé za čtvrt století. Délka života Japonek loni poklesla na 85,9 roku, zatímco rok předtím to bylo 86,3 roku. Podepsaly se na tom přívalová vlna cunami a jaderná havárie z 11. března 2011. Ženy z Hongkongu naopak loni žily v průměru do 86,7 let a v roce 2010 do 86 let.

Malé území ježící se skleněnými a ocelovými věžemi, mezi nimiž cirkuluje nepřetržitý proud automobilů, autobusů a kamionů, je spíše známo odporným ovzduším, zběsilým životním rytmem a smrtelnými pandemiemi.

Experti uvádějí, že tajemství dlouhověkosti nejstarších obyvatel města je v jejich přístupu ke kvalitní péči, fyzické a duševní aktivitě, tradiční hongkongské kuchyni a dokonce ve staré čínské hře mahdžong, která cvičí paměť.

„Ráda cestuji, objevuji nové věci a denně se setkávám s přáteli při yum cha,“ říká Mak Yin, čilá osmdesátiletá dáma a šestinásobná babička, při cvičení tai-či v městském parku. Yum cha je hongkongský výraz pro tradici popíjení čaje s malými zákusky. Čaj, bohatý na antioxidanty je zdarma a dostanete ho co hrdlo ráčí. „Moji přátelé jsou ve věku kolem šedesátky a myslí si, že mi je také tolik,“ směje se.

Zdravá strava pomáhá

Mak Yin si denně vaří zeleninu v páře, jí rýži a ovoce. Hongkongská kuchyně je známá vařenými rybami a zeleninou, připravovanými bez nasycených tuků, které ucpávají tepny. Tai-či údajně zlepšuje rovnováhu a posiluje srdce. Podle studie zveřejněné v únoru v New England Journal of Medicine pomáhá předcházet pádům a zřejmě zlepšuje rovnováhu u některých osob s Parkinsonovou chorobou.

Dalším faktorem dlouhověkosti je práce. V Hongkongu nemají oficiálně stanovaný věk pro odchod do důchodu a často můžeme vidět sedmdesátníky či osmdesátníky prodávat v obchodě, na tržištích nebo pracovat v restauracích po boku mladších.

„Mnoho starých lidí v našem městě zůstává dlouho v práci a to přispívá k lepšímu duševnímu i fyzickému stavu,“ tvrdí prezident hongkongské gerontologické asociace Edward Leung. „Naopak staří lidé, kteří nepracují, trpí prázdnotou, což způsobuje duševní stres,“ vysvětluje.

Sedmašedesátiletý prodavač ryb Lee Woo-hing nalézá svou inspiraci v Li Ka-shingovi, nejbohatším muži Asie, který i po osmdesátce dál vládne svému rozsáhlému impériu. „Jestliže Li Ka-shing pracuje v 84 letech, proč bych měl já přestávat?“ ptá se otec čtyř dětí, jenž pracuje 14 hodin denně na rušném tržišti.

Cvičit je třeba i mozek

V Hongkongu se dá zastavit čas také pomocí mahdžongu, jakéhosi náročného domina, které podle Alfreda Chana, experta na dlouhověkost na univerzitě Lingnan v Hongkongu, umožňuje bojovat proti demenci. „Stimuluje ty zóny v mozku, které kontrolují paměť a poznávací schopnosti. Pomáhá starým lidem udržovat si paměť,“ říká. Hra má složitá pravidla a počítají se v ní body, což je významné pro cvičení intelektu.

Podle expertů jde v Hongkongu nyní o to, aby si udržel své světové prvenství v dlouhověkosti a zároveň bojoval proti nemocem dýchacích cest, které se zde ve znečištěnému ovzduší neustále šíří. Odhaduje se, že mezi lety 2007 a 2010 na srdeční a plicní choroby částečně spojované s nečistým ovzduším umíralo ročně zhruba 1 200 lidí.

Místní politici si slibují hodně od nového plynovodu, který by měl být dokončen příští rok a polovině místních elektráren by umožnil fungovat na přírodní plyn.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video