Hrozí veřejným lázním prodej? | E15.cz

Hrozí veřejným lázním prodej?

Karlovy Vary se ještě letos rozhodnou, jak naloží s Alžbětinými lázněmi, jedinými veřejnými lázněmi ve městě léčivých pramenů. Prodají je?

Na začátku roku uvedl náměstek primátora Petr Keřka, že „v posledních letech vykazují Alžbětiny lázně ztrátu a město je nechce už dále dotovat“. Připustil, že prodej je posledním řešením, v úvahu že přichází i pronájem. Lázně jsou přitom jediným veřejným zařízením pro karlovarské i mimovarské obyvatele.
„Máme kapacitu, abychom uspokojili hosty každý den až do večerních hodin. I když přijede návštěvník třeba jen na jeden den, jsme schopni mu služby nabídnout,“ říká Stanislava Maulenová, lékařská ředitelka Albětiných lázní, které jako akciovou společnost stoprocentně vlastní město.
Klientů ubývá všem lázeňským zařízením. „Loni jsme zaznamenali poměrně výrazný pokles zájmu hostů o léčení,“ potvrzuje ředitel infocentra Petr Horký.
Vedení města nyní hovoří o tom, že lázně je třeba zachovat. „Chceme lázně dále provozovat, chceme jim pomoci v době krize. Ceníme si této služby pro obyvatele Varů,“ tvrdí primátor Werner Hauptmann. Zastupitelé nyní městskému zařízení přidali šest a půl milionu korun na provoz. Přesto bude podle vedení města nutné se během letoška rozhodnout, co s lázněmi dál.
Předpoklad, že se objeví nájemce, který v době všeobecného poklesu lázeňských hostů a zájemců o procedury bude lázně dál provozovat v dosavadním rozsahu, je spíše teoretický. Vzhledem k tomu je prodej stále aktuální.
„Informace o možném prodeji se lidem vryla pod kůži a určitě to nevítají. Alžbětiny lázně jsou totiž jediným zařízením, které lázeňské služby a procedury obyvatelům poskytuje. Pracují tu skvělí odborníci. Nejsem pro pronájem ani pro prodej. O prodeji jsme na představenstvu vůbec neuvažovali,“ vysvětluje Václav Larva, předseda správní rady Alžbětiných lázní a zastupitel.
„Město si musí uvědomit, že pokud chce, aby tato služba zůstala pro lidi zachovaná, bude třeba lázním něco pravidelně poskytnout. V daném stavu si vydělat totiž nepůjde, protože chybí ti, kdo dodávají peníze. To jsou klienti, kteří chodí na kompletní kúry,“ upozorňuje Larva.
Na loňské ztrátě Alžbětiných lázní se podepsaly nejvýrazněji dvě věci. Globální krize – která se projevila prakticky ve všech oborech – a s ní spojený úbytek klientů. A navíc si hotel Thermal, který byl velkým odběratelem procedur v Alžbětiných lázních, otevřel vlastní balneo provoz.
„Thermal nám odevzdal plán, už redukovaný, protože počítal s otevřením jejich balneoprovozu. Ale protože jim zřejmě přijelo méně pacientů, než očekávali, byl konečný úbytek ještě větší. Částečně se nám podařilo jej kompenzovat zvýšeným prodejem procedur na našich vlastních pokladnách,“ vysvětluje Maulenová.
Alžbětiny lázně nabízejí na šedesát různých procedur. Některé, například kryoterapii, nikdo jiný ve městě zájemcům poskytnout nemůže. Podle ředitelky stoupá i počet zájemců o bazén, k němuž patří i vířivka, pára a sauna, což v jiných zařízeních není běžný servis. Společnost se soustřeďuje na rozšiřování klientely především z „domácích“ zdrojů.
„Léčíme ale samozřejmě všechny zájemce, zejména v letních měsících máme hodně cizojazyčných klientů,“ poznamenává Maulenová.
Konečné slovo budou mít při rozhodování o Alžbětiných lázních politici.

Alžbětiny lázně:

1. akciová společnost, která vznikla v roce 2002
2. stoprocentním vlastníkem je město
2. jediné veřejné zařízení pro zdejší obyvatele
4. největší nabídka procedur včetně rehabilitace

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!