Humři, šneci, jehněčí. Gurmáni si ve Varech mohou vybírat | E15.cz

Humři, šneci, jehněčí. Gurmáni si ve Varech mohou vybírat

Proslulou karlovarskou gastronomii tradičně reprezentují luxusní restaurace. V přepychovém prostředí nabízejí pohádková jídla.

Karlovy Vary splní požitkářům jakékoliv přání. Pokud na to host má, může si v lázních světového renomé objednat třeba kanadského humra, marinovaného v olivovém oleji a madagaskarské vanilce, doplněného šafránovou majonézou a grilovaným ananasem. Anebo kokosovou espumu, balenou do mléčného škraloupu a doplněnou sorbetem z passion fruit a peprmintovým želé.
Delikatesy, jejichž jména znějí jako dobrodružné příběhy z dalekých světů, jsou obvykle servírované v atmosféře luxusu. A protože představují to nejlepší z lázeňské gastronomie, odpovídá tomu i jejich cena.
„Nejdražší jídlo v naší nabídce je filet ze severoamerické hovězí svíčkové s bramborovými hranoly a nokem ragú z hlívy ústřičné. Stojí jeden tisíc devadesát korun,“ řekla Jitka Markusová, marketingová manažerka Grandhotelu Pupp, který je tradičním nositelem prvotřídní karlovarské gastronomie.
Oběd nebo večeři za cenu přes šest set korun, která z takového jídla činí sen mnoha lidí, pořídí fajnšmekři v několika karlovarských podnicích. Sezonní specialitou hotelu Romance Puškin je dorůžova pečený srnčí hřbet, ragú z cukety a parmské šunky, kaštanové placičky a restované hříbky s jablečným špízem. Tato bašta stojí 650 korun. O čtyřicet korun víc zaplatí host v Pilsner Urquell Original Restaurantu v hotelu Kolonáda za šest set gramů těžký kavkazský špíz ze skopového masa. Sweet Orient Restaurant luxusního hotelu Carlsbad Plaza nabízí pod názvem Shao Yan Yo orestované jehněčí filé na ústřicové omáčce a čerstvé zelenině. Za 720 korun. A za 980 korun pak grilovaná jehněčí žebírka se zeleninou. A výjimkou nejsou ani ceny přes tisíc korun. Hotel Jessenius připravuje rybí mísu s citronovou redukcí za 1 120 korun. Téměř třináct set stojí v hotelu Starý mlýn v Březové čtyřkilová pečená husa a přes dva tisíce korun pak degustační menu v Grandrestaurantu Pupp, jehož součástí je i mořský ďas.
„Mezi nejoblíbenější gastronomické speciality u nás ale patří steaky ze severoamerických hovězích plemen. A nesmím zapomenout ani na tradiční pokrmy jako například pečenou divokou kachnu s jablky a skořicí, servírovanou na červeném zelí s opečenými bramborovými stupačkami,“ říká Jitka Markusová.

Exotika z Čech

Právě v restauracích Puppu, Carlsbad Plazy, Romance Puškin, Poštovního dvora, Richmondu, Imperialu, Jessenia a dalších rozmazlují hosty honosnými pokrmy. Například říčními ráčky, připravenými ve vinné várce a servírovanými s bylinkovým máslem a toasty, nebo gratinovanými šneky po burgundsku (Pupp). V hotelu Jessenius dostanou hosté grilované jehněčí kotletky na tymiánu s fazolovými lusky a kousek odtud, v Romanci Puškin, medailonky z mléčného telecího masa se smržovou omáčkou.
Protože karlovarskou gastronomii hněte cestovní ruch, mění se i pohled na to, jaké pokrmy ve zdejších restauracích vlastně jsou či nejsou exotické. „Naším nejexotičtějším jídlem je vlastně česká kuchyně, protože ve většině restaurací často nabízejí spíše kuchyni italskou, francouzskou a mezinárodní,“ vysvětluje Oldřich Bokiš z Bristol Group, která provozuje hotel Kolonáda. Vyhlášenou pochoutkou zdejší Pilsner Urquell Original Restaurant je selská bašta. Pokrm složený z kachny, vepřového masa, uzeného, bílého a červeného zelí a knedlíků. Bramborových i houskových.
A o českou kuchyni se opírá i Starý mlýn. „Naší specialitou je celá husí pečínka s křupavou kůrčičkou, zelím, domácími špekovými knedlíky a bramborovým lokše,“ říká Alena Pažďorová ze Starého mlýna.
V hotelu Poštovní dvůr hosty zaujme pro změnu millefeuille z mořského sumečka a norského lososa, specialitou podniku je však české jídlo. „Kachna v lisu,“ prozradil šéfkuchař Břetislav Benda.

Všichni naši Francouzi

Karlovarská gastronomie je pojmem zhruba od konce 19. století. Kuchyně zdejších mezinárodně slavných podniků je dnes natolik proslulá, že jí Hollywood dokonce věnoval významnou část filmu Poslední prázdniny. Když se ve filmu prostá kuchařka z New Orleans Georgia dozví, že jí zbývá pouhý měsíc života, rozhodne se splnit si své tajné přání a odletí do karlovarského Grandhotelu Pupp, aby tam ochutnala speciality slavného šéfkuchaře Didiera. A toho hraje francouzská filmová hvězda Gérard Depardieu.
Není bez zajímavosti, že francouzský šéfkuchař v jednom z karlovarských hotelů skutečně pracuje! V restauraci La Bohème pětihvězdičkového hotelu Carlsbad Plaza vaří Pierre Lèotard, rodák z východní Francie. Před příchodem do Karlových Varů působil v prestižních restauracích ve Francii, na Tahiti a v Hongkongu. Ve Francii dokonce dosáhl na „michelinskou“ hvězdu. Hosté, kteří chtějí ochutnat něco z jeho francouzské kuchyně, musejí do restaurace přijít ve formálním, tedy společenském oděvu. „Při přípravě těchto pokrmů nešetřím fantazií ani láskou. Francouzská kuchyně je velice výjimečná, proto je pro mne výzvou neustále objevovat něco nového, čím bych uspokojil chutě hostů,“ vyznává se Lèotard. Dobrou chuť.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!