I logistické haly mohou vznikat jako zelené budovy | E15.cz

I logistické haly mohou vznikat jako zelené budovy

Nájemce logistických nemovitostí ve stále větší míře zajímá nejen samotná výše nájemného, ale také to, jak může snížit provozní náklady. Možností úspor je hned několik – instalace solárních panelů, vytápění pomocí tepelných čerpadel, úsporné osvětlení a další.

Zabrat pole nebo svah solárními panely má – kromě legislativních aspektů – i rozměr krajinný nebo urbanistický. Hektary solárních panelů sice vyrábějí tzv. „čistou“ elektrickou energii, ale zároveň hyzdí krajinu. Společnost P3 v současné době instaluje solární panely na střechy svých skladovacích a výrobních projektů, což je oproti stavění „na zelené“ louce mnohem ohleduplnější ke krajině, a navíc to přináší další synergické efekty. „Projekty v areálech PointPark Prague D1 a PointPark Prague D8 jsme již realizovali,“ říká Tomáš Kubín, projektový manažer společnosti PointPark Properties (P3). Vyrobená elektřina je spotřebovávána nájemci, kteří mají garantovanou cenu přibližně o 10 až 15 procent nižší než z běžné distribuční sítě. Přebytky pak developer prodává do sítě ČEZ.

#####Značné částky ušetří i úsporné osvětlení

„Náš záměr zelené logistiky ale nekončí tím, že na střechy instalujeme solární panely. V jedné z našich hal (DCB) instalujeme energeticky úsporné osvětlení, které sníží náklady na osvětlení až o 70 procent,“ přibližuje dále Tomáš Kubín. Energeticky úsporné osvětlení skladů by se mělo postupně stát standardem a vzhledem k využití moderních materiálů se významně sníží celková energetická náročnost budov. Dalšími možnostmi, jak snížit náklady spojené s provozem logistických nemovitostí, je nadstandardní tepelná izolace fasádního a střešního pláště.

„Spočítali jsme si, že když u našich projektů zvýšíme tloušťku fasádního pláště z 8 na 10 centimetrů, přinese to úspory v nákladech za plyn v objemu kolem osmi procent. A to je při dnešních rostoucích cenách zajímavá úspora pro nás i naše nájemce,“ říká Tomáš Kubín. Stejně tak zvýšený počet střešních světlíků omezuje potřebu umělého osvětlení, a tedy opět energetickou náročnost. Na halách P3 je využito přibližně pět procent střešní plochy světlíky, což převyšuje standardní normu, jež vyžaduje pouhá dvě procenta.

#####K vytápění se využívají tepelná čerpadla

Kromě osvětlení, solárních panelů a zateplení fasád jedná momentálně společnost P3 o možnosti využití volitelného způsobu vytápění kancelářských prostor v halách prostřednictvím tepelných čerpadel. Především v prostorách nad 500 metrů čtverečních se toto řešení jeví jako ideální alternativní varianta. I přes vyšší počáteční investici jsou výsledkem výrazně nižší provozní náklady. Pro logistické nemovitosti lze využít dvojí systém: buď voda–voda, nebo vzduch–voda. Snížení nákladů se tak může pohybovat v rozmezí mezi 30 až 60 procenty. Další možností úspor je případná instalace areálového osvětlení s technologií LED diod v kombinaci s energeticky úsporným a inteligentním osvětlením haly.

„Poptávka po úspornějších řešeních je stále patrnější a setkáváme se s těmito požadavky téměř u všech jednání s našimi současnými i budoucími partnery. Souběžně s vývojem těchto moderních, úsporných technologií je možné očekávat i postupné snižování počátečních investic do takových instalací, a tudíž i jejich větší rozmach. V současnosti totiž stále platí, že se pro takové řešení rozhodnou klienti s dlouhodobější vizí na konkrétním projektu,“ dodal Tomáš Kubín.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!