Íránský let opice-kosmonautky znevěrohodnily různící se fotografie | E15.cz

Íránský let opice-kosmonautky znevěrohodnily různící se fotografie

Opičky na fotografiích vykazují rozdíly
Opičky na fotografiích vykazují rozdíly
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Íránská média zveřejnila fotografie dvou různých opic, z nichž jednu měla minulé pondělí do vesmíru vynést íránská raketa. To vyvolalo spekulace, zda primát skutečně do vesmíru letěl či zda neuhynul. Zástupce íránského vesmírného programu se je pokusil vyvrátit prohlášením, že opice v raketě skutečně byla a že se po 20 minutách letu vrátila v pořádku na Zemi. Íránská média také citovala prezidenta Ahmadínežáda, který je připraven vzít na sebe riziko a stát se prvním íránským astronautem.

Byly připraveny dva balíčky oficiálních fotografií slavné íránské opice, přičemž jeden z nich obsahoval fotky nesprávné opice a ten některá íránská média chybně zveřejnila, objasnil íránský představitel. Jedna sada totiž ukazovala poměrně tmavou opici, druhá pak světle šedou s červeným mateřským znaménkem nad pravým okem.

Mohammad Ebrahímí z íránského vesmírného úřadu agentuře AP upřesnil, že opice, která byla v pondělí vynesena do vesmíru, se jmenuje Píšgam, což je perský výraz pro pionýra. Podle něj jsou mezi oficiálními fotografiemi i starší fotky jedné z náhradních opic. Pro let prý bylo současně testováno více primátů. „Mohu ale s určitostí říct, že Píšgam se těší dobrému zdraví a let do vesmíru neměl na opici žádný fyzický dopad,“ prohlásil.

Harvardský astronom Jonathan McDowell, který sleduje vypouštění raket a vesmírné aktivity, tento týden prohlásil, že let opice do vesmíru byl skutečný. Má však trochu jiné vysvětlení pro fotografie. Podle něj šedá opice se znaménkem zahynula při nepodařené vesmírné misi v roce 2011. Írán nikdy nepotvrdil, že by v roce 2011 uskutečnil nepodařený let a že by opice uhynula.

Prezident by se nechal vystřelit do vesmíru

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes prohlásil, že je připraven vzít na sebe riziko a stát se prvním íránským astronautem. Citovala ho dnes íránská agentura IRNA, podle níž to prezident řekl před členy íránského vesmírného programu. „Jsem připraven stát se prvním Íráncem, který je ochoten se obětovat pro naše vědce,“ řekl prezident.

Jako vůbec první Íránec se do vesmíru podívala jako turistka v roce 2006 čtyřicetiletá Američanka íránského původu Anousheh Ansariová. Za let na palubě ruské lodi Sojuz údajně zaplatila 20 milionů dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video