Bydlení na Staromáku za cenu širšího centra. Nyní to jde | E15.cz

Jak jsem začala přemýšlet o bydlení v centru a dnes se stěhuju na Staromák za "výprodejovou" cenu

Lenka Adámková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Lenka Adámková řešila svou bytovou situaci. Chtěla se přestěhovat blíž své nové práci. Současná koronavirová krize pohla s možnostmi na realitním trhu v metropoli. A proto tato mladá dáma mohla využít příležitosti, o níž by se jí ještě před pár týdny hlavně kvůli rozpočtu, který by na to potřebovala, ani nesnilo. 

Už přes tři roky bydlím v pronájmu v Nuslích. Tedy bydlela jsem. Na začátku to bylo celé “sluníčkové”: fajn lokalita, dobrá cena, do práce kousek, několik příjemných parků v okolí... 

Ale loni jsem změnila práci a začala každý den dojíždět na Palmovku. Místo 30 minut v dopravě se můj denní cestovní čas ztrojnásobil. To je kolem deseti dnů ročně prosezených v tramvaji zbytečně. Po úvaze prodloužené šokem z toho, že se nájmy za ty tři roky o polovinu zvýšily, jsem dala výpověď z Nuslí a začala se poohlížet po podobném bydlení v Karlíně, blíž nové práci. 

A pak přišel Covid-19. 

Z jednoho obstojného inzerátu denně se během března staly tři. Pak pět, deset. A co teprve, když jsem rozšířila hledáček i na to nejužší centrum města! Najednou jsem zjistila, kolik stovek nádherných bytů je k dispozici. Vzhledem k tomu, že na povinném home office mě už dojezd do práce tolik netrápil, nechala jsem se unést představou několika měsíců bydlení na Starém Městě nebo na Malé Straně – a světe div se, za cenu stejnou či dokonce v mnoha případech nižší než v Karlíně. Wow.

Prošla jsem stovky inzerátů, a to jsem byla hodně vybíravá: lokalita exkluzivní, rozpočet rozumný, smlouva roční, vybavení stylové, prostor vzdušný a světlý. Ze stovek inzerátů propadlo sítem asi dvacet k dalšímu zkoumání, na šest z nich jsem odepsala a na tři prohlídky jsem i zašla – s rouškou a bez podání ruky, to byla jediná divná část toho všeho. 

No a dnes v úterý 28. dubna se stěhuju do bytu přímo na Staroměstském náměstí. O výběru rozhodl výhled na orloj a několik vstřícných kroků majitelky, které mě přesvědčily, že i ona stojí o spolehlivého středně či snad až dlouhodobého nájemníka. 

Strašně se těším. Věřím, že mi moje nové bydlení vynahradí dočasný nedostatek cestování za hranice a dovolí mi víc poznat vlastní město. Až mi bude osmdesát, budu vzpomínat, jak jsem vařila s výhledem, za nímž do Prahy přijíždějí miliony lidí. Jak jsem měla lyže uskladněné ve středověkém sklepě kulturní památky. Jak jsem objevovala tajemnou atmosféru křivolakých uliček nezkaženou partičkami opilých turistů. A tak dále. Uvidíme. 

Bydlení v centru je teď dostupné jako nikdy, trošku jako ve výprodejovém letáku s červenou cedulí „akce“. Pojďme tuhle akci využít a vrátit skanzenu duši, udělat z něj aspoň na chvíli místo, kde pozdravíte souseda a poklábosíte nad pivem na rohu. Maloměsto ve velkoměstě. 

Autor: Lenka Adámková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video