Japonci investují stovky milionů do nadzvukového letectví. Nejsou to vyhozené peníze, říká analytik | e15.cz

Japonci investují stovky milionů do nadzvukového letectví. Nejsou to vyhozené peníze, říká analytik

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Japan Airlines investovaly deset milionů dolarů do amerického start-upu, který plánuje obnovu nadzvukové letecké dopravy. Spolu se čtveřicí dalších aerolinek projevily zájem o celkem 76 letadel nové generace, pokud je denverský Boom Supersonic uvede na trh. Investice zapadá do trendu, kdy se z úvah o nadzvukovém létání stávají konkrétní plány.

Bude-li Boom úspěšný, má provozovat letadla o kapacitě pro 45 až 55 pasažérů, která mají dosahovat rychlosti téměř dva a půl tisíce kilometrů za hodinu – tedy více než dvojnásobku rychlosti zvuku a obvyklé rychlosti, kterou se pohybují dopravní letadla na dálkových spojích. Čas, který stráví cestující na palubě například na trase Londýn – New York, by se tak smrsknul na tři a půl hodiny.

„Investice Japonských aerolinek je významnou podporou ze strany vysoce respektované společnosti,“ uvádí CNN. „Je to signál širšímu ekosystému, že je o projekt skutečný zájem,“ cituje Blaka Scholla, zakladatele start-upu.

Ten má dnes dostatek financí k uskutečnění prvního testovacího letu menšího letadla. Předpokládá se, že k němu dojde už během příštího roku.

Klíčovou podmínkou k možnému provozování „Concordu 2“ je dostatečně vysoká poptávka po rychlém létání. Právě kvůli slabému zájmu stran cestujících absolvoval původní Concord svou poslední cestu před čtrnácti lety. Zpáteční letenka stála v roce 2000 přibližně deset tisíc dolarů, Boom dnes hovoří o polovině této ceny.

„Klíčová je poptávka po rychlém přesunu po planetě. Obávám se, že v současnosti není tak velká, aby vyvážila vysoké náklady spojené s vývojem nadzvukových letadel,“ komentuje snahu aerolinek odborník na leteckou dopravu Petr Kováč z poradenské společnosti C-CorpFin.

„Vývoj prodražuje hlavně řešení technických problémů, které nelze předvídat. Zmíněná investice rozhodně nepředstavuje vyhozené peníze – i kdyby se projekt nezdařil, už jen práce na něm vede k získání nových poznatků při vývoji letadel,“ dodává Kováč.

Vedle Boom vyvíjejí nadzvuková letadla i americké společnosti Aerion, Spike Aerospace a NASA. Provoz letounů by měl být díky moderním technologiím tišší, ale především výrazně efektivnější.

Připomeňte si Concorde v naší galerii:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video