Jiří Šlégl: Na studenty platí jasná pravidla hry | E15.cz

Jiří Šlégl: Na studenty platí jasná pravidla hry

Jiří Šlégl je ředitelem Střední odborné školy a středního odborného učiliště Mladá Boleslav od roku 1998. Do roku 1995 učil na Gymnáziu Dr. Pekaře v Mladé Boleslav. „Učil jsem matematiku a fyziku,“ říká Šlégl.

Mění se studenti s dobou? V čem případně?
Studenti se mění s dobou zejména ve svých postojích ke vzdělávání. V posledních dvaceti letech vyrůstají ve svobodné době a tedy i škole, jsou otevřenější, sebevědomější, obklopuje je stále více a více informací. Někdy však mají tendenci zaměňovat demokracii za anarchii, mnohdy neuznávají autoritu, bývají pohodlní a čekají, že jim úspěch a vzdělání padnou samo do klína.

Co vás na studentech dokáže naštvat a naopak?
Nejvíce mi asi vadí, tedy mě štve, pohodlnost a absence dobrých mravů. Naopak oceňuji jejich otevřenost a přijatelné sebevědomí.

Co, podle vás, na studenty platí? Jak si před nimi zajistit respekt?
Každý student je individualita, osobnost. Je na učiteli a jeho zkušenosti, kterak žáky zaujme a jak si zajistí respekt. Ten se dá zajistit férovým jednáním a samozřejmě tím, že vím, co chci žáky naučit a že žáky nenudím. Příkazy a povely na studenty samozřejmě neplatí, jasná pravidla hry však určitě ano.

Vzpomínáte na některé studenty? Například kvůli tomu, že to byli třídní lumpové?
Vzpomínám rád na většinu svých žáků – na mnoho vynikajících, ale často si vzpomenu i na ty třídní lumpy, kteří zpestřovali výuku a pak byli v dalším studiu úspěšnější než premianti třídy.

Pamatujete si na některého studenta, který navštěvoval vaši školu a dnes je úspěšný?
Od roku 1998 učím vždy pouze jednu třídu, ale i tak je mezi těmito absolventy řada úspěšných lidí. Z celé školy pak vzešla řada úspěšných odborníků i podnikatelů. Klasifikační sešity mám uschovány.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!