Kam míří čeští cestovatelé? Szántó: Nejlepší hummus mají v Ghalebově jeruzalémské vývařovně | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Kam míří čeští cestovatelé? Szántó: Nejlepší hummus mají v Ghalebově jeruzalémské vývařovně

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Pandemie koronaviru zkazila řadě výletníků plány. Bezpečnostní omezení však postupně odpadají a dopravci spoj po spoji obnovují. Deník E15 proto oslovil české osobnosti, které spojuje velká obliba v cestování. Která místa doporučují a kam se chystají vydat? V dalším díle odpovídá dlouholetý zpravodaj České televize na Blízkém východě, dnes reportér zahraniční redakce ČT a držitel Ceny Ferdinanda Peroutky Jakub Szántó.

Do které země se dnes vyplatí cestovat a proč právě tam?

S pandemií za krkem se cestování složitě plánuje. Na jaře jsme se měli s rodinou vydat na řecký Peloponés, abychom u Thermopyl vzdali hold válečníkům spartského krále Leonida, kteří tam přesně před dvěma a půl tisíci let položili život v bitvě s Peršany. Nevyšlo to. Cestovatelskou klaustrofobií ale s rodinou po letech života v zahraničí trpíme, takže jsme se rozhodli vyrazit do dědečkova rodného Maďarska.

Jaká zajímavá místa stojí v Maďarsku za návštěvu?

Maďarsko je blízká a přece rozdílná země. Rozhodně stojí za to vyrazit lodí do Visegrádu. Je to krásné starobylé městečko s dechberoucí pevností. Jako dítě jsem jezdil s tátou na závody ve windsurfingu k Balatonu. A pak je tu samozřejmě překrásná Budapešť. Originální architektura velkoryse pojatých bulvárů, mohutný Dunaj, skvostné restaurace.

Kam vyráží čeští cestovatelé? Juračka: Nejhezčí trek je kolem Annapuren

Máte na tuto zemi nějakou zvlášť oblíbenou vzpomínku?

Na studiích na Středoevropské univerzitě, která se po vládním nátlaku musela bohužel odstěhovat do Vídně, jsem v Budapešti strávil rok. Těch vzpomínek je nepřeberně. Ale vedle každonedělních obědů s anglo-maďarskou konverzací u tetičky Erzsi mám asi nejveselejší vzpomínky na návštěvy budapešťských městských lázní Széchenyi Fürdö.

Kam se chystáte na příští zahraniční cestu a na co se v cílové destinaci nejvíce těšíte?

Rád bych se co nejdřív zase vydal do Izraele a Palestiny. Právě jsem o nich dopsal svou druhou knihu „Z Izrastiny s láskou“, která vyjde na podzim. A moc se těším, až se po dvou letech zase vrátím za svými přáteli, na naši pláž ve městě Herzlija, na nejlepší hummus na světě v Ghalebově jeruzalémské vývařovně a na rudá jablka v sadech drúzských vesničanů na Golanských výšinách.

Kam vyrážejí čeští cestovatelé? Osúch: Když Chorvatsko, tak letos. Bude poloprázdné
Kam vyráží čeští cestovatelé? Wolf: Chystám expedici do Grónska

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!