Tragédie letu Air India 182 se odehrála před 35 lety | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Katastrofa letu číslo 182. Jeden z nejhorších teroristických útoků se stal před 35 lety

fry

Po výbuchu bomby 23. června 1985 se u irského pobřeží zřítil letoun Boeing 747 společnosti Air India, který letěl na trase Montreal–Londýn–Dillí. Zahynulo přitom všech 329 lidí na palubě. Do útoků na Světové obchodní centrum v září 2001 to byl nejtragičtější případ terorismu v letecké dopravě.

Osudný okamžik nastal v 9:15 středoevropského letního času. Ve výšce 9500 metrů nad zemským povrchem explodoval v zavazadlovém prostoru kufr s výbušninami. Bez započtení atentátů z 11. září je to dodnes páté nejhorší letecké neštěstí a největší masová vražda v historii Kanady. Zahynulo při něm totiž 270 Kanaďanů.

V ten den to však nebyl jediný tragický moment. Zhruba hodinu před pádem Boeingu 747 vybuchla bomba na letišti v Tokiu. Dva zaměstnance zabila a další čtyři zranila. Bomba byla v zavazadle, které přiletělo z Vancouveru na jméno M. Sing. A to o čtrnáct minut dříve oproti letovému plánu. Zavazadlo pak mělo být přeloženo do letadla společnosti Air India se 177 lidmi na palubě, které mířilo do Bangkoku. 

Šéf Ryanairu O'Leary: Muslimové by měli na letištích procházet přísnějšími kontrolami

Za smrt 329 osob na palubě Boeingu 747, smrt zaměstnanců tokijského letiště a pokusu o propašování další bomby do dopravního letadla zřejmě může sikhská teroristická organizace Babbar Khalsa. Odsouzen byl však jen jediný člověk, a to Kanaďan Inderjit Singh Reyat, automechanik z kanadského Duncanu.

Zatčen byl ve  Velké Británii v únoru 1988 a o rok později vydán do Kanady. Tam byl v roce 1991 odsouzen k deseti letům vězení za smrt zaměstnanců tokijského letiště. Až v červnu 2001 byl Reyat opět zatčen a obviněn kvůli atentátu na letoun Boeing 747 společnosti Air India. Přiznal se, že pomohl vyrobit bombu, a dostal dalších pět let vězení. Spoluviníky však neuvedl. 

Češi spíše než fosilní paliva stále řeší terorismus

Jiný proces kvůli atentátu na let číslo 182 začal také v roce 2003. Obžalovaní v něm byli podnikatel z Vancouveru Ripudiman Singh Malik a dělník žijící v kanadském Kamloopsu Ajaib Singh Bagri. V březnu 2005 byli zproštěni obžaloby pro nedostatek důkazů.

U soudu s Malikem a Bagrim svědčil i Reyat, jemuž bylo později prokázáno, že pod přísahou opakovaně lhal, za což byl v lednu 2011 ve Vancouveru odsouzen k devíti letům vězení. Propuštěn byl v roce 2017.

Autor: fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!