Když budeme vyhrávat, klidně svleču tepláky, slibuje kouč Slavie | E15.cz

Když budeme vyhrávat, klidně svleču tepláky, slibuje kouč Slavie

Kdyby se fotbalová Slavia netopila v dluzích, zřejmě by měla trenéra zvučnějšího jména, než je Michal Petrouš. Ten se bije o další angažmá.

Dostat na bedra slavný fotbalový klub s ambicemi, který má v současnosti víc než k titulu blíž do druhé ligy? Těžký úkol pro začínajícího kouče.

Michal Petrouš se po třech měsících ve Slavii stal z asistenta Karla Jarolíma nečekaně jeho nástupcem. Před odpovědností neuhýbá, je přímý. „Nerozumím trenérům, kteří po zápase říkají, že chtěli vyhrát. To je přece samozřejmost, ne?“ diví se Petrouš.

Jak ale vést k vítězství tým, co hraje pod tlakem finančních těžkostí klubu?

Snažíme se tyhle problémy do kabiny netahat. Ale když se opozdí výplata, hráči to vnímají. Musí platit své závazky. Z hlavy to jen tak nedostanete, i když se na to snažíte nemyslet. Ale na druhou stranu: vždycky, byť se zpožděním, peníze dostali.

Má to vliv na výkony?

Myslím, že ne. Jakmile rozhodčí pískne do píšťalky, hráč vypne a na tyhle věci nemyslí.

Víte, že sázkové kanceláře vypsaly kursy na sestup Slavie?

Ne. Sázet nechodím. Tohle je pro mě svět spekulací.

Pro Slavii je hrozba sestupu novinkou. Cítíte proto větší tlak?

Kdepak. S asistenty připravujeme mužstvo, jak nejlíp umíme. Věřím, že smůlu zlomíme. Vždyť nehrajeme špatně. Náš cíl je dostat se rychle do klidného středu tabulky.

Buďme tedy pozitivní. V českém poháru jste došli do osmifinále. Stačí přejít přes čtyři soupeře a jste v pohárové Evropě.

Naše pozice v lize není lichotivá, ale díky poháru opravdu můžeme bojovat o Evropu. To je pro sponzory hodně zajímavé. Zároveň však nesmíme podcenit ligové zápasy.

Budete se tedy radši soustředit na záchranu v lize?

Nechceme se šetřit. V rychlém sledu teď hrajeme kvůli poháru tři zápasy během týdne. Kluci jsou však dobře trénovaní a měli by zátěž vydržet.

Vy bojujete s nimi. O další angažmá ve Slavii.

Dostal jsem velkou šanci. Chci se prosadit a mít výsledky. Ale k tomu potřebuji pomoc hráčů, protože právě oni „dělají“ trenéra.

Jaké jsou vaše vyhlídky?

Hned na začátku mi lidé z vedení řekli, že post hlavního trenéra budou řešit v zimní přestávce. Není vyloučené, že budu pokračovat dál.

Když jste tým přebíral, řekl jste, že kdybyste znal důvody, proč je v krizi, už byste v ní nebyli. Odhalil jste je?

Sráží nás individuální chyby, které soupeři trestají. V útoku nám chybí větší důraz, přehled a zkušenost. Naši útočníci jsou mladí, s ligou se seznamují.

Před sezonou přišly do Edenu velké posily. Karol Kisel, Ondřej Čelůstka či Lukáš Jarolím. Proč ani oni nepomohli k lepšímu umístění?

Jarolím se brzy zranil a ještě není úplně v pořádku. Kisel si jako jeden z mála drží vysokou výkonnost, střílí góly. Kdybychom ho neměli, asi bychom na tom byli ještě hůř. Zkazí sice plno balonů, ale jeho nasazení, zarputilost a touha vyhrát jsou příkladem pro ostatní.

Co mládežnický reprezentant Čelůstka?

Vrátil se z hostování v Palermu, kde příliš nehrál. To se na něm podepsalo. Ve Slavii zůstává za očekáváním, zavinil i některé góly, které jsme dostali. Je to ale hráč reprezentační jedenadvacítky a musí převzít roli jednoho z tahounů týmu.

Jak vypadá „Petroušova herní tvář“?

S Karlem Jarolímem máme podobný pohled na fotbal. Oba vyznáváme agresivní útočnou hru. Nemám pocit, že by se hra po výměně koučů příliš změnila.

Dáváte příležitost trochu jiným hráčům než Jarolím.

Tak to úplně není. Třeba útočníka Pavla Vyhnala jsme si vytáhli už s Karlem. Jakub Hora se dostal do sestavy díky zraněním před zápasem s Plzní. Jsou to mladí hráči, kteří ještě mají výkonnostní výkyvy, ale s tím jsme počítali a pracujeme s nimi.

Branku opustil Martin Vaniak a jedničkou je rázem Zdeněk Zlámal.

Řekli jsme si, že tahle změna může tým nakopnout. S Martinem jsme domluvení, že bude kdykoli připravený nastoupit. Po zdravotní stránce není úplně v pořádku a Slavia potřebuje gólmana do budoucna.

Vzhledem k finanční situaci Slavie lze očekávat, že klub bude v zimě muset prodávat hráče. Jste na to připravení?

Musíme s tím počítat, vše k tomu spěje. Zájem je například o Bassiroua Dembélého.

Máte teď jako hlavní trenér méně volného času?

Jako asistent jsem v Edenu taky trávil hodně hodin. Pořád přemítám, co můžu udělat líp. Manželka neustále nachází v bytě papírky se sestavami nebo taktikou. Ale je zvyklá, dělal jsem to, i když jsem trénoval divizní Čelákovice.

Máte i jinou „trenérskou“ praxi. Učil jste tělocvik na střední škole…

Nejsem sice učitel, ale mohl jsem tam působit díky trenérské licenci UEFA. Nebylo to vůbec špatné.

Nebyl jste na žáky moc náročný? Přece jen jste vyškolený na špičkové fotbalisty.

Možná trochu ano. Ale když jsem s nimi začínal, cvičili dva kluci. Když jsem odcházel, už jich bylo dvacet. Ta zkušenost mi pomohla i v trénování. Ukázala mi, jak jednat s lidmi.

Na lavičku chodíte v teplákové soupravě. Neplánujete jako hlavní kouč změnu?

V teplácích se cítím nejlíp. Ale nemám problém si obléknout něco jiného, fotbal je přece jen společenská událost. Navíc jsem v teplácích zatím v lize příliš nevyhrával. Tak proč to nezměnit?

Kdo je Michal Petrouš?

-narodil se 6. prosince 1969

-vystudoval střední elektrotechnickou školu

-coby krajní obránce či záložník nastupoval za Bohemians, Slavii, Žižkov a Plzeň

-asistentem byl v Plzni a Slavii, trénoval divizní Čelákovice

-od začátku října vede Slavii jako hlavní trenér

-s týmem dosud získal v lize za tři zápasy 4 body

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!