Klatovy 2050? Na náměstí je klid, jen občas zakrouží letadla | e15.cz

Klatovy 2050? Na náměstí je klid, jen občas zakrouží letadla

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak se bude žít v Klatovech za jedenačtyřicet let? Namísto věštecké koule odpovídají místní lidé.

Skupinka mladých lidí převzala v aule vysoké školy v Plánické ulici diplomy a míří na velký piknik na přilehlé náměstí. Dlažební kostky v centru už dávno vystřídal zelený trávník. Auta i autobusy na náměstí jsou minulostí. Klid pod Černou věží vyplněný zpěvem ptáků jen občas naruší pravidelné letecké linky převážející cestující z různých koutů Evropy na nedaleké klatovské letiště. Fantazie, nebo se tak bude opravdu v Klatovech žít v roce 2050? Sedmička se ptala místních lidí, jak by podle nich mělo centrum města za jedenačtyřicet let vypadat. „Určitě tu chybí víc laviček a míst na odpočinek. Klatovské náměstí je moc pěkné, Černá věž, kostel, katakomby, opravené historické domy. Ale parkoviště denně plné aut se sem nehodí,“ myslí si Zdeněk Havrda.

Pavla Vrátná by přivítala víc cukráren a kavárniček s posezením venku. „Třeba i prosklené venkovní terasy, vytápěné v zimě, jako to zkoušejí v Praze. Jistě, Klatovy jsou menší měs-to, ale kdo ví, co bude za dvacet třicet let,“ usmívá se. I když se vzhled centra Klatov většině místních lidí líbí, přesto navrhují celou řadu změn. Vadí jim například telefonní budky, které jsou v době mobilních telefonů jen minimálně využívané. Také nevzhledné stánky trhovců by mohly najít zázemí jinde. I když trhy k životu města patří. „Ale proč tu nemohou být dřevěné stánky, jako jsou při vánočních nebo velikonočních trzích?“ ptá se Radka Krátká. Život na klatovském náměstí je ve všední dny rušný stejně jako v průmyslových nebo nákupních zónách.

Lidé kličkují mezi zaparkovanými auty a musí dávat pozor na projíždějící. Přímo v centru totiž není žádný přechod pro chodce. „Je to tu strašné. Někteří lidé by nejraději zajeli až do banky nebo do obchodu,“ stěžuje si důchodkyně Jiřina Malátová. Podle starosty města Rudolfa Salvetra ale vytěsnit dopravu z centra nejde. „Minimálně zásobování do obchodů sem musí mít průjezd,“ říká starosta Klatov. Změny jedna za druhou Klatovské náměstí ale rozhodně nepatří mezi místa, kde by šetrně nezasáhla ruka architektů.

Důkazem jsou velké změny za posledních deset let. Majitelé domů na náměstí se podle finančních možností pustili do oprav a výsledek je patrný na první pohled. Někde to jsou vyměněná okna, vstupní dveře, střecha, jinde i celá fasáda. Opravovaly se i přilehlé ulice. Kpt. Jaroše slouží jako pěší zóna a vjezd aut je tu omezený. Nová je i silnice ve Vídeňské ulici. Stejně tak v Plánické ulici. Tam se navíc radní postarali o to, aby bývalý dominikánský klášter opět našel využití. Příjemnější náměstí A proměna čeká i samotné náměstí. Město se totiž přihlásilo do soutěže Cena Petra Parléře. Své návrhy, jak by mohlo vypadat klatovské náměstí, přilehlá Divadelní ulice a radniční dvorek, předloží renomovaní, ale i mladí a teprve začínající architekti.

Bude pak na radních, aby návrhy zhodnotili a rozhodli se, do kterého se podle stavu financí pustí. Co by se mohlo změnit a co zůstane? „Trváme na zachování půdorysu náměstí. Také na tom, aby sem jezdila doprava a zůstaly možnosti parkování. Náměstí má být místem pro kulturní akce i trhy. Ale rádi bychom obnovili městský mobiliář a hlavně osvětlení centra pocházející snad ze sedmdesátých let,“ říká klatovský místostarosta Jiří Štancl. „Divadelní ulici bychom rádi vyřešili jako celek, ale aby zůstal na dvou úrovních. A u radničního dvorku necháme na architektech, zda se sem veřejné záchodky hodí. Možná by tu byl vhodný i městský infobox, kde by si lidé mohli prohlížet různé navrhované projekty, které se nevejdou na úřední desku,“ dodal.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video