Borat vykleštěný Trumpem aneb filmová recenze Ivy Přivřelové | E15.cz

Filmová recenze: Borat vykleštěný Trumpem

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Po čtrnácti letech se britský komik Sacha Baron Cohen vrátil ke své nejslavnější kreaci, kazašskému reportérovi Boratu Sagdijevovi. Ten v roce 2006 svým filmovým „nakoukáváním do amerycké kultůry“ odkrýval zakořeněný rasismus a šovinismus části společnosti a u toho posouval hranice humoru až do nepříjemných míst.

I v novém filmu, legálně dostupném na VOD Amazonu bez českého překladu, se rozjel do Ameriky, oficiálně proto, aby viceprezidentu Miku Penceovi daroval svou patnáctiletou dceru. Proto také v originále podtitul snímku zní Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan

Cohenovým úmyslem nicméně bylo zavtipkovat na účet současné pandemie a hlavně ještě před prezidentskými volbami znovu odhalit omezené názory některých Američanů, především republikánských voličů.

Právě v této misi však „Boratův následný filmový film“ selhal. Po čtrnácti letech totiž nejen americká společnost nemá zapotřebí provokace nevychovaného cizince, aby ukázala své politicky nekorektní názory.

V době prezidenta Donalda Trumpa kdysi tak pobuřující Borat už nedokáže šokovat, zvlášť když k tomu používá jen své dávné taktiky. Jeho koncepce založená na skryté kameře dnes působí zastarale, přestože ji v novém snímku často nahrazuje příběhem o sbližování Borata s jeho ne-synem v intenzivním podání bulharské herečky Marie Bakalovové obsahujícím přímočaré feministické poselství.

Nápad, jak do filmu zakomponovat koronakrizi, pobaví víc než řada boratovských scének, v nichž idiotský kazašský antisemita na veřejnosti říká či dělá nestoudnosti a ukazuje divákům reakce okolí tak, aby vyzněly amorálně. Míra jejich vtipnosti dost záleží na stylu humoru každého z diváků.

 

Jejich úprava a polopřipravenost jsou ovšem viditelnější než dřív a jejich obsah vypadá jako slabší odvar z prvního dílu. Cohenova politická satira v jeho kanadských žertech ztratila na síle, přestože na konci znemožní bývalého newyorského starostu a nynějšího Trumpova právníka Rudyho Guilianiho. Nejen ten svým samozřejmě impertinentním chováním ukazuje, že nehorázného trolla Borata už není třeba.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Borat: Subsequent Moviefilm
(USA, komedie, 96 minut) 

Režie: Jason Woliner 
Scénář: Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Erica Rivinojaová, Jena Friedmanová, Peter Baynham, Lee Kern, Dan Mazer 
Hrají: Sacha Baron Cohen, Maria Bakalovov, Tom Hanks, Rudy Giuliani 
Hodnocení: 40 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video